4. ledna 2009 14:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dodávky plynu do Česka klesají

PRAHA Rusko-ukrajinský spor ohledně dodávek plynu se poprvé projevil v Česku. Společnost RWE Transgas zaznamenala zkrácení dnešní objednávky o pět procent. Podle mluvčího společnosti Martina Chalupského nejde o významný pokles a podnik pokryje výpadek ze zásob nebo z norských dodávek.

Rusko a Ukrajina nadále pokračují ve sporu ohledně dodávek plynu a vzájemně se obviňují z narušení dodávek do Evropy. Ukrajinská státní energetická společnosti Naftogaz uvedla, že Gazprom snížil dodávky do Evropy prostřednictvím čtyř hlavních plynovodů o 52 milionů metrů krychlových za den na 20 milionů.

Jablkem sváru se jeví ukrajinský dluh
Gazprom naopak obvinil Ukrajinu, že v sobotu ukradla 50 milionů metrů krychlových plynu, který směřoval do Evropy. Ruský plynárenský koncern Gazprom ve čtvrtek přerušil Ukrajině dodávky plynu. Jablkem sváru se jeví ukrajinský dluh za dřívější dodávky, který Gazprom i s pokutou vyčísluje na 2,1 miliardy dolarů (40,5 miliardy Kč), nová cena plynu pro letošní rok a výše poplatků za tranzit plynu do Evropy.

Ukrajina tvrdí, že svůj dluh Gazpromu již splatila, mluvčí ruské firmy Sergej Kuprijanov ale dnes zopakoval, že Ukrajina stále dluží Gazpromu za dodávky 614 milionů dolarů, napsala agentura Reuters.

Brusel se začne situací zabývat v pondělí
Situací se v pondělí na schůzce v Bruselu budou zabývat zástupci členských zemí Evropské unie. Během příštího týdne by také podle místopředsedy české vlády pro evropské záležitosti Alexandra Vondry měla skupina složená z českých zástupců i odborníků vyslaných Evropskou komisí zkontrolovat, zda na hranicích Ruska a Ukrajiny a Ukrajiny s ostatními evropskými státy nejsou kráceny dodávky plynu.

ČTK, Lidovky.cz