8. ledna 2009 12:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dodávky plynu ohlídá monitorovací komise

Monitorovací komise bude dohlížet na dodávky plynu na rusko-ukrajinských hranicích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Monitorovací komise bude dohlížet na dodávky plynu na rusko-ukrajinských hranicích | foto: AFP

BRUSEL Evropská monitorovací mise dodávek plynu na ukrajinsko-ruských hranicích by mohla začít během několika dnů. Dnes večer by mohli být vybráni její členové. V Evropském parlamentu to řekl zástupce Evropské komise. Podle něj existuje ústní dohoda, že oba státy pustí pozorovatele na své území.

Ruský premiér Vladimír Putin podmiňuje vysláním pozorovatelů pokračování dodávek zemního plynu.

Rusko přitom dodávky úplně přerušilo ve středu. "V případě, že ukrajinské úřady v nejbližší době nepřehodnotí své rozhodnutí (přerušit tranzit plynu), Gazprom bude nucen ukončit dodávky tranzitního plynu na Ukrajinu, protože to ztrácí smysl, evropští spotřebitelé jej stejně nedostávají," varoval Putin krátce před přerušením dodávek.

Detaily monitorovací mise, jíž se mají účastnit unijní experti a zástupci plynárenského sektoru, by mohly být známé po dnešním jednání šéfů ruského Gazpromu, ukrajinského Naftogazu, eurokomisaře pro energetiku Andrise Piebalgse a českého ministra průmyslu a obchodu Martina Římana v Bruselu.

Zástupce ukrajinské vlády dnes na jednání s europoslanci v Bruselu prohlásil, že ukrajinská premiérka Julija Tymošenková navrhla šéfovi Evropské komise Josému Barrosovi, že by experti mohli na Ukrajině zůstat kvůli plynu permanentně.

Evropská unie začíná zvyšovat tlak na Rusko i Ukrajinu. Český premiér Mirek Topolánek, jehož země unii v současnosti předsedá, obě země ve středu varoval, že EU vůči nim přitvrdí, pokud se nedohodnou. Ostřeji se ale vyjadřuje i Evropská komise. "Očekáváme, že Gazprom ukáže dobrou vůli jako spolehlivý partner," řekl v Evropském parlamentu Heinz Hilbrecht z komise.
ČTK

ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo
ROZHOVOR: Dceřino onemocnění nám více dalo, než vzalo

V roce 2016 se Elišce Hladové a jejímu partnerovi narodila Beátka. Až do té chvíle netušili, že dcerka nebude v pořádku. Přišla však na svět s Treacher Collinsovým syndromem...