13. ledna 2009 11:10, aktualizováno  13:10 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dodávky plynu váznou, Ukrajina a Rusko se obviňují

Dodávky plynu přes Ukrajinu jsou ohroženy (ilustrační foto). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dodávky plynu přes Ukrajinu jsou ohroženy (ilustrační foto). | foto: ČTK

MOSKVA Rusko sice ráno obnovilo dodávky plynu přes Ukrajinu, ale v současnosti do Evropy žádný plyn neproudí. Vyplývá to z vyjádření EU, Ruska a Ukrajiny. Jednotlivé strany se vzájemně obviňují ze zodpovědnosti. Podle informovaného zdroje z EU Rusko neposílá dost plynu, aby umožnilo jeho tok přes Ukrajinu dál. Ruský koncern Gazprom však tvrdí, že tranzit plynu do Evropy Ukrajina zablokovala.

Mluvčí Evropské unie Ferran Tarradellas prohlásil, že experti z monitorovacích komisí nemají plný přístup k dispečinkům v Kyjevě a v Moskvě. "Je to velmi vážná situaci a musí se rychle zlepšit," řekla další mluvčí Pia Hansenová a současně vyzvala obě země, aby dodávky obnovily co nejrychleji.

"Ukrajina blokovala všechny naše kroky ohledně přepravy plynu do Evropy," řekl zástupce šéfa ruského koncernu Alexandr Medveděv. "Nemáme fyzickou možnost uskutečňovat tranzit plynu přes ukrajinské území. Veškerá odpovědnost padá na Ukrajinu," dodal. Později Gazprom přišel s názorem, že Ukrajina nejedná ve sporu o plyn sama za sebe, ale řídí se pokyny, které jí dávají Američané.

"Myslíme si, že včera (v pondělí) byly dveře pro ruský plyn otevřené, ale Ukrajinci je opět zavřeli," řekl Medveděv na tiskové konferenci. "Zdá se, že tancují do rytmu, který neudává Kyjev, ale který přichází ze zahraničí," doplnil. Řekl přitom, že naráží na smlouvu, kterou s USA podepsala Ukrajina. O jakou smlouvu jde konkrétně, ale neřekl.

Ukrajinská společnost Naftogaz uvedla, že spolehlivému tranzitu plynu brání více faktorů, včetně objemů suroviny, která z Ruska proudí, a tras, které byly k tranzitu zvoleny. "Naftogaz sděluje, že zvolené objemy a trasy nebyly mezi oběma provozovateli včas dohodnuty," uvedla společnost. "To je vážně porušení zavedené praxe spolehlivého fungování systému pro tranzit plynu," dodala firma.

"Naftogaz vyžaduje rychlé obnovení vyrovnaných dodávek plynu přes všechny tranzitní plynovody," píše se ve zprávě Naftogazu, z které cituje agentura Reuters.

Ukrajinské požadavky podle Medveděva překračují rámec uzavřených dohod. Kyjev prý také změnil směr přepravy plynu, aby vyhovoval zásobování domácích odběratelů. "Zatím nevíme, co dělat," podotkl s tím, že o situaci informoval evropské partnery. "Ukrajina neotevřela trasy pro přepravu plynu. Nemůžeme postupovat proti fyzikálním zákonům: je-li systém zavřený, nelze plyn dodávat," podotkl.

Podle agentury ITAR-TASS je tlak v ruském potrubí stálý, ale na ukrajinské straně jsou prý ukazatele na nule, což znamená, že kohoutky jsou zavřeny.

ČTK