9. ledna 2009 17:37 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dohoda o plynu zatím nebude

Premiér Topolánek poletí za Vladimirem Putinem do Moskvy. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Premiér Topolánek poletí za Vladimirem Putinem do Moskvy. | foto: AFP

KYJEV Dohoda o fungování mise pozorovatelů, která je podmínkou pro obnovení dodávek plynu z Ruska, dnes není příliš reálná. V Kyjevě řekl ministr průmyslu a obchodu Martin Říman. Premiér a šéf Rady EU to řekl Mirek Topolánek, který je nyní na Ukrajině a zřejmě ještě dnes poletí pokračovat v jednáních do Moskvy. V sobotu by se tam měl sejít s ruským premiérem Vladimirem Putinem.

Na schůzce, již potvrdilo české velvyslanectví v Moskvě i ruská strana, se oba premiéři dohodli telefonicky.

Topolánek nyní v Kyjevě bude jednat s ukrajinskými představiteli o konkrétních detailech fungování monitorovací komise EU, která je podmínkou pro obnovení dodávek ruského plynu. Podle Římana by dílčím úspěchem bylo, kdyby Ukrajina souhlasila s rozšířením komise o ruské členy.

O rozmístění monitorovací mise Topolánek už ve čtvrtek telefonicky hovořil s Putinem a shodli se na podmínkách rozmístění monitorovacích komisí na všech důležitých místech toku ruského plynu. Mise by měla zahrnovat představitele ruské plynárenské skupiny Gazprom, ukrajinské státní energetické společnosti Naftogaz, Evropské komise a energetických společností z EU. Rozmístění komisí má umožnit obnovení dodávek ruského plynu do zemí EU.

Přes Ukrajinu obvykle putuje 80 procent ruského plynu, který kryje asi 20 procent evropské spotřeby. Od středy ale v důsledku rusko-ukrajinského sporu veškeré dodávky přes Ukrajinu ustaly.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!