21. února 2012 19:02 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dohoda o Řecku zvedá trhy, Dow Jones je na čtyřleté hranici

Burza (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Burza (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

NEW YORK Dow Jonesův index amerického akciového trhu překročil v první polovině úterního obchodování na Wall Street hranici 13.000 bodů, nad níž byl naposledy 20. května 2008. Akciím k růstu dopomohla dohoda eurozóny na záchraně Řecka před bankrotem a příznivé výsledky amerických firem.

Dow Jones zhruba půl hodiny před polovinou newyorského obchodování vystoupil nad 13.000 bodů a poté se pohyboval kolem 12.990 bodů s přírůstkem asi 0,3 procenta proti pondělku. Stejným tempem rostl i širší index S&P 500 a index technologického trhu Nasdaq.

VÍCE O ZÁCHRANĚ ŘECKA:


Ministři financí eurozóny v noci Řecku schválili druhý záchranný úvěr v sumě 130 miliard eur (asi 3,3 bilionu Kč). Investorům se ulevilo, že Řecko se díky tomu vyhne neřízenému bankrotu, i když většina z nich na tento výsledek sázela už v minulých dnech. Na evropských burzách například investoři po zprávě vybírali předešlé zisky a akcie zde kvůli tomu po dvoudenním vzestupu klesly.

Wall Street pomohly i výsledky některých firem. Díky nim výrazně rostly akcie společností Home Depot, Macy a Kraft Foods. Proti tomu ale působil propad akcií maloobchodní jedničky Wal-Mart, jejíž zisk za poslední čtvrtletí skončil pod očekáváním.

Evropské trhy oslabily

Západoevropské akcie naopak při nízkém objemu obchodů oslabily. Investoři na dohodu o pomoci Řecku sázeli svými nákupy v minulých dnech a v úterý po oznámení jejího schválení už jen vybírali zisky. Dohoda rovněž plně neuklidnila obavy o budoucnost nejproblémovější země eurozóny.

Euro zahájilo den po zprávě růstem, kolem poledne však své zisky smazalo a k dolaru oslabovalo. Původní nadšení z dohody rychle vyprchalo a investoři se rozhodli prodávat euro kvůli nejistotě, zda bude Řecko schopné zavést přísná úsporná opatření a jaký vliv to bude mít na ekonomiku.

ČTK, Lidovky.cz

Najdete na Lidovky.cz