Čtvrtek 6. května 2021svátek má Radoslav 2 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
aktualizováno  Lidovky.cz > Zprávy > Byznys

Dohodnuto, Kellner ovládl Telefóniku. Značka O2 zatím zůstane

Petr Kellner na oficiálním snímku z roku 2007. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Petr Kellner na oficiálním snímku z roku 2007. | foto: Lidové noviny

PRAHA Investiční skupina PPF Petra Kellnera koupí 65,9 procent v Telefónice Czech Republic za 63,6 miliardy korun, což znamená 305,6 korun na akcii. Podepsala smlouvu se španělskou Telefónikou. Akvizice zahrnuje rovněž 100 procent v dceřiné společnosti Telefónica Slovakia.

PPF bude transakci financovat 35,5 miliardy korun z vlastního kapitálu a zbytek úvěrem syndikovaným na bankovním trhu pod vedením Société Générale.

Skupina zaplatí 2,063 miliardy eur (53,2 miliardy korun) v okamžiku dokončení transakce a 404 milionů eur (10,4 miliardy korun) v průběhu následujících čtyř let. Před samotným převodem akcií získá Telefónica v průběhu listopadu dalších 260 milionů eur (6,7 miliardy) na dividendách.

Dokončení transakce je podmíněno souhlasem Evropské komise a regulačních orgánů, což se očekává v řádu měsíců. PPF poté učiní povinnou nabídku převzetí akcií minoritních akcionářů. Španělská Telefónica si ponechá podíl 4,9 procenta akcií a nabídku odkupu nevyužije. Podle analytika Patrie Direct Tomáše Tomčányho se cena odkupu bude pravděpodobně rovnat kupní ceně, tedy 305,6 Kč za akcii.

Značka O2 zůstává. Zatím

Podle uzavřené dohody bude moci operátor po dobu čtyř let zůstat součástí partnerského programu skupiny Telefónica A.S., který zahrnuje například přístup k společnému nákupu technologií, dohody o roamingu a podobně.

Společnosti Telefónica Czech Republic i Telefónica Slovakia změní své názvy, nicméně i nadále budou podnikat pod značkou O2, a to maximálně po dobu čtyřech let. Španělská Telefónica díky prodeji sníží svůj celkový dluh o 2,685 miliardy eur. V polovině roku měla čistý dluh 49,8 miliardy eur.

Vstup finančního investora mezi největší tuzemské telekomunikační hráče se podle analytika J&T Milana Vaníčka na trhu výrazně neprojeví. "Očekával bych, že PPF využije současné politiky společnosti a nebude příliš agresivní v konkurenčním boji. Důvod vidím v tom, že další zvýšená konkurence by mohla tlačit na marže, což nebude zřejmě aktuálně cílem nového vlastníka," dodal s tím, že se spíše dá čekat tlak na další zeštíhlení společnosti a důraz na efektivitu.

Operátor by místo dalšího zlevňování mohl více investovat do rychlých sítí LTE nebo spolupracovat s finančními institucemi v portfoliu PPF při nabídce mobilních finančních služeb.

Nový vlastník aukci LTE neovlivní

Český telekomunikační úřad zatím oficiální informaci o akvizici neobdržel. Operátoři mají oznamovací povinnost do sedmi dnů po změně vlastníka, která se ale čeká až za několik měsíců. Vliv na aukci kmitočtů, která by měla začít v pondělí, na rozdíl od některých konkurentů, nepředpokládá.

"Je na ČTÚ, aby posoudil, zda kmitočtová aukce v této situaci vůbec může pokračovat, dosáhnout svých cílů, zejména zvýšení soutěže na trhu, a zda se aukce účastní pět opravdu na sobě nezávislých subjektů," uvedla mluvčí Vodafonu Markéta Kuklová. Aukce se vedle Telefóniky účastní i bývalá dceřiná firma PPF Revolution Mobile, kterou od skupiny koupil její ředitel Tomáš Budník.

Velký byznys roku 2013

 • 66,5 miliardy korun - Slovenský plynárenský priemysel
  Česká společnost Energetický a průmyslový holding v lednu oznámila, že zaplatí německé firmě E.ON a francouzské GDF Suez za jejich podíly ve společnosti SPP celkem 2,6 miliardy eur (66,5 miliardy korun). Většinovým majitelem SPP s podílem 51 procent je stát, EPH získala zbývajících 49 procent s manažerskou kontrolou. Později slovenská vláda odkoupila od EPH 49procentní podíl v mateřské firmě (za zhruba 1,5 miliardy korun), EPH si ponechal hlavní součásti - 49procentní podíl v dceřiných firmách, které se zabývají distribucí plynu, tedy SPP-distribúcia a Eustream.
Plynovod
 • 64,6 miliardy Kč - Generali PPF Holding
  Letos byl vypořádán prodej 25procentního podílu PPF v Generali PPF Holdingu italské pojišťovně Assicurazioni Generali. Generali se po lednové dohodě s PPF Group stane do konce roku 2014 plným vlastníkem skupiny. Generali za 49 procent akcií zaplatí PPF 2,5 miliardy eur, včetně dividendy však dostane PPF celkem 2,7 miliardy eur.
 • 40,9 miliardy korun - Net4Gas
  Německá RWE prodala v březnu českého provozovatele plynovodů Net4Gas konsorciu německé pojišťovny Allianz a kanadské investiční skupiny Borealis za 1,6 miliardy eur. O koupi Net4Gas se neúspěšně ucházely mimo jiné české skupiny KKCG a Energetický a průmyslový holding.
 • 16 miliard korun - Energotrans
  Energetická společnost ČEZ koupila od Energetického a průmyslového holdingu firmu Energotrans, pod kterou spadá elektrárna Mělník I a horkovod do Prahy. Obchod byl vypořádán loni v červnu.
 • 15,9 miliardy korun – OPAP
  Česko-řecká investiční skupina Emma Delta, v níž působí investor Jiří Šmejc, letos v říjnu dokončila převzetí kontrolního podílu v řeckém sázkovém monopolu OPAP. Emma Delta zaplatila za 33 procent v OPAP 622 milionů eur.
,

Bláznivý voyeur Tichý. Žil jako bezdomovec, dnes jeho fotky stojí statisíce

Miroslav Tichý žil na okraji společnosti v chudobě. Teď jeho fotky stojí... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium V jeho domě se fotky válely po zemi, padal na ně prach i bláto z bot. Na téměř každé z nich byla skvrna od kávy nebo...

Za fotky nehody Philipa nabízeli obří sumu. Neprodal jsem, říká exšéf Kladrub

Princ Philip jako vozataj čtyřspřeží. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když v roce 1996 přijela do Čech britská královna Alžběta II., snad nikdo nemohl velkému milovníkovi koní a jejich...

Svačiny jsou zbytečné. Stačí jíst dvakrát denně, vysvětluje profesor Anděl

Michal Anděl vedoucí Centra pro výzkum výživy, metabolismu a diabetu 3.... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Nadváhu má v Česku až 44 procent mužů a 31 procent žen. A obezitu dalších 20 procent mužů a 18 procent žen. Statisíce z...