30. července 2013 12:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dojednáno. Tatra dodá na Blízký východ auta a zařízení za 4,5 miliardy

Tatra Phoenix na polygonu v Kopřivnici | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Tatra Phoenix na polygonu v Kopřivnici | foto: ČTK

KOPŘIVNICE Tatra uzavřela nejvýznamnější zakázku v posledních letech. Má hodnotu 4,5 miliardy korun. Automobilka dodá vozy a výrobní zařízení na Blízký východ.

Tým vedený generálním ředitelem Ronaldem Adamsem pracoval na dojednání tohoto kontraktu téměř tři roky. Podrobnosti ke smlouvě nelze zatím na přání zákazníka zveřejnit, uvedl mluvčí Tatry Andrej Čírtek.

Nový vlastník

Tatra je tradičním výrobcem nákladních vozů. Letos ale kvůli dluhům skončila v dražbě. Její hodnota byla stanovena na 1,765 miliardy korun, přičemž její závazky činily zhruba 1,5 miliardy korun.

Od dubna automobilku vlastní z 65 procent Jaroslav Strnad a ze 35 procent společnost Promet Tools Reného Matery.

Loni v říjnu ředitel pro mezinárodní obranné programy Tatry Pavel Štefka uvedl, že automobilka chystá dlouhodobý kontrakt v Saúdské Arábii. Mělo jít dodávku středních Tater 810, které jsou součástí výzbroje české armády.

Podle Štefka byl předpoklad, že do budoucna se budou vozidla pro nejbližší region montovat přímo v Saúdské Arábii. Internetový server Pakistan Defence už před téměř dvěma měsíci oznámil, že saúdská Military Industries Corporation začala vyrábět Tatry 810, které mají nahradit stárnoucí americká vozidla.

Adams, který reprezentoval bývalé majitele, už od prodeje Tatry podnik fakticky neřídil. Ivaniškin v úterý rovněž oznámil, že Adams 31. července odchází do penze.

Odraz ode dna

Společnost Tatra Trucks, jíž nyní Tatra patří, tento měsíc oznámila, že letos v období od 15. března do 30. června automobilka dosáhla provozního zisku 83,8 milionu korun a obratu 762,1 milionu korun. Letos má v plánu vyrobit 880 vozů, loni jich prodala 531. V současnosti má Tatra včetně dceřiných společností téměř 2000 zaměstnanců.

ČTĚTE TAKÉ:

V roce 2011 automobilka snížila svou ztrátu o 118 milionů na 39,6 milionu korun. Ztráta celé skupiny Tatra včetně dceřiných firem ale předloni vzrostla téměř o sto milionů na 217 milionů korun. Výsledky za rok 2012 dosud firma nezveřejnila.

Lidovky.cz, ČTK