14. září 2009 16:18 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Domino se hroutí: Ze stavebnictví se krize přelila k prodejcům vybavení

Slabší výstavba nových bytů začíná trápit tuzemské výrobce interiérového vybavení. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Slabší výstavba nových bytů začíná trápit tuzemské výrobce interiérového vybavení. | foto: Shutterstock

PRAHA Slabší výstavba nových bytů začíná trápit tuzemské výrobce interiérového vybavení. Do existenčních problémů se tak dostávají například producenti dveřních zárubní, plastových oken nebo výrobků pro koupelny. V tiskové zprávě to dnes sdělila společnost Lesensky na základě průzkumu mezi výrobci vybavení pro byty.

"Již nyní nám zakázky poklesly na úroveň roku 2007, ale ještě výraznější pokles poptávky přijde až v příštím roce," uvedl manažer firmy Porta Doors, která vyrábí interiérové dveře a zárubně.

"Jako všichni výrobci otvorových výplní jsme od začátku roku zaznamenali výrazný pokles zájmu zákazníků, přičemž celkový pokles realizovaných zakázek se pohybuje okolo 40 procent," připojil se jednatel výrobce plastových oken Dec-plast Radim Prudil. Změnu prý zatím nepřinesl ani dotační program Zelená úsporám.

Pokles prodejů o desetinu nastal také u společnosti Roltechnik, která vyrábí sprchové kouty a sanitární zařízení. Zvýšit tržby se jí ale naopak podařilo v sítích hobby marketů.

Zatím jedna z největších firem, která během posledního roku od začátku hospodářské krize skončila, je výrobce oken AQ Okna. Ještě v roce 2007 se obrat společnosti pohyboval kolem jedné miliardy korun, zaměstnávala přes 400 lidí. V současnosti se bez pracovníků a jakéhokoli výrobního programu nachází v konkurzu.

ČTK, Lidovky.cz

Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny
Rodičák se zvýší, návrh konečně míří do Sněmovny

Vláda dnes potvrdila, že od 1. ledna 2020 zvýší rodičovský příspěvek z 220 tisíc na 300 tisíc. Na vyšší sociální dávku se mohou těšit novopečení rodiče i ti, kdo příspěvek v současnosti pobírají.