Čtvrtek 26. listopadu 2020svátek má Artur 2 °C zataženo Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dopad řecké krize na český export: ohroženy pohledávky za miliardu korun

Odpůrci podmínek slaví v řeckých ulicích. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Odpůrci podmínek slaví v řeckých ulicích. | foto: AP

PRAHA Současná krize Řecka dopadá zejména na české exportéry, kteří by si měli hledat pro své výrobky nové destinace. Ohrožena je více než miliarda korun jejich pohledávek. Klidné spaní zatím mohou mít cestovní kanceláře, přiměřeně obezřetní musí být dovozci. Vyplývá to z analýzy Asociace malých a středních podniků.

Exporty českých podnikatelů do Řecka nedosahují ani čtvrt procenta celkového vývozu, téměř jisté výpadky dodávek tedy nebudou mít na celkovou ekonomiku prakticky žádný dopad. Přesto objem aktuálních pohledávek exportérů přesahuje miliardu korun.

Zásadními exportními produkty jsou dopravní prostředky a zboží informačních a komunikačních technologií. Případný přechod na novou řeckou měnu by významně omezil export tuzemského zboží do Řecka.

Importéři zatím podle analýzy nemusejí podléhat panice. Pro celkovou ekonomiku je dovoz z Řecka zanedbatelný. Prudce ale roste meziročně objem dovezených léčiv, a to o 120 procent. Dlouhodobě jsou klíčovým zbožím potraviny, zejména ovoce a zelenina. I když nejsou dovozci, na rozdíl od exportérů, bezprostředně ohroženi finančně, dochází ke zpomalování dodávek z řecké strany. Případné zhoršování pozice Řecka či přechod k vlastní měně by pro ně mohl znamenat zajímavé obchodní příležitosti, neboť by pravděpodobně došlo ke snížení cen vlivem oslabení nové řecké měny.

Stovky tisíc českých turistů

Do Řecka ročně vyrazí asi 350 tisíc českých turistů, což je o řád více než počet řeckých cestovatelů, kteří míří do České republiky. V tuto chvíli zájem o cestování do Řecka neopadá, pokud Řekové budu schopni zajistit i základní obslužné služby, jako je lékařská péče, chod lékáren a běžný turistický servis, není mezi cestovními kancelářemi důvod k větší nervozitě. Tím spíše, že ceny se nyní v Řecku spíše snižují a případný přechod k nové měně by zájezdy ještě zlevnil, míní asociace.

„Platební morálka se v Řecku zhoršila již minulý rok. Nyní je situace s vymahatelností pohledávek ještě horší. V nejistých dobách je důležité žádat alespoň částečné úhrady předem a průběžně monitorovat klientovu situaci. Spíše než vyčkávat, doporučujeme nyní udržovat kontakt s klienty a domlouvat částečné úhrady za dodávky pro případ, že přijdou kapitálová opatření nebo snad paralelní měna,“ komentoval jednatel inkasní společnosti EOS KSI Vladimír Vachel. Současně lze podle něj do vyjasnění situace omezit dodávky nebo se pokusit sjednat pojištění pohledávky.

Ohrožené platby

„Vzájemný obchod mezi českými a řeckými podnikateli celkově není pro naší ekonomiku nikterak mimořádný, přesto musíme vnímat více než miliardu nezaplacených pohledávek od řeckých obchodních partnerů. Jde zcela jednoznačně o vysoce ohrožené platby, a to i přesto, že byly v různých formách garantovány tamními bankami. Naši podnikatelé nyní nejenže nedodávají, ale ani neinkasují za dávno dodané zboží. Je třeba natvrdo říci, že řecké firmy neplatily ani v minulosti dobře a teď je prakticky nemožné obdržet jakoukoliv platbu,“ upozornil předseda asociace Karel Havlíček.

 Případné vystoupení Řecka z eurozóny by mělo podle materiálu, který minulý týden v souvislosti s řeckou ekonomickou krizí projednala vláda, na českou ekonomiku pouze malý přímý dopad. Odchod země z eurozóny je pravděpodobnější po nedělním referendu, ve kterém Řekové odmítli návrhy věřitelů. 

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Elektronická e | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

Elektronická e | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Elektronická e | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!