23. června 2011 11:01 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dopravní podnik ušetřil na stávce tři miliony

Ráno v den stávky ve vozovně v Praze-Strašnicích | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ráno v den stávky ve vozovně v Praze-Strašnicích | foto: ČTK

PRAHA Zhruba tři miliony korun vydělal podle svých výpočtů pražský dopravní podnik (DPP) na celodenní stávce, při níž odboráři minulý čtvrtek ochromili městskou dopravu.

Podle údajů, které má k dispozici server Aktuálně.cz stávkovalo 3283 pracovníků. Poprvé v historii se na celý den zastavilo metro a nevyjel takový počet autobusů a tramvají jako v běžný pracovní den.

Podle ředitele dopravního podniku Martina Dvořáka nejsou však úspory při stávce v konečných důsledcích vítězství. "Považuji to spíš za velké mínus, než za velké plus. My jsme povinni zajistit dopravu," komentoval Dvořák první zveřejněná čísla.

Největší částku dopravní podnik ušetřil na mzdách. "Pokud někdo stávkoval celou osmihodinovou pracovní dobu, přišel asi o 1300 korun," řekl serveru jeden z odborářských předáků Oldřich Schneider.

Nejvíce se ušetřilo na platech
Společnost tak nebude muset stávkujícím vyplatit na mzdách až zhruba 4,3 milionu Kč. Dále firma ušetřila za energii při zastavení metra, a to cca 1,2 milionu korun, za nižší provoz tramvají jeden milion korun a za nižší počet autobusů ve městě dva miliony korun.

Tím, že však před týdnem lidé cestovali po Praze na kolech či chodili pěšky, přišel dopravní podnik asi o 4,8 milionu korun, píše server. Další peníze tratila společnost tím, že revizoři nekontrolovali cestující. V běžných dnech si díky nim přijde podle mluvčí DPP Ilony Vysoudilové asi na 600.000 korun.

Podle serveru čeká dopravní podnik v současné době už pouze na to, kolik zaplatí na náhradní autobusy společnost Ropid, která MHD v Praze organizuje. Poté bude účet za čtvrteční stávku kompletní. "Vyčíslené to zatím nemáme a předem to odhadovat nebudeme," uvedl mluvčí Ropid Filip Drápal.

Čtvrteční stávkou, která v Česku minulý týden zastavila na celý den železniční dopravu a kromě Prahy omezila MHD i v dalších městech, protestovali odboráři proti vládním reformám.

Lidovky.cz

Advantage Consulting, s.r.o.
PRACOVNÍK VE VÝROBĚ

Advantage Consulting, s.r.o.
Ústecký kraj
nabízený plat: 21 500 - 24 500 Kč