15. září 2009 17:25 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dostavba dvou bloků Temelína přilákala Rusy, zúčastní se tendru

Jaderná elektrárna Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín | foto: Lidové noviny

PRAHA Ruský dodavatel jaderných elektráren Atomstrojexport se přihlásil do výběrového řízení na výstavbu dvou nových bloků v JE Temelín. Novinářům to dnes po jednání s ministrem průmyslu a obchodu Vladimírem Tošovským řekl místopředseda vlády Ruské federace Alexander Dmitrijevič Žukov.

Tendr na začátku srpna vyhlásila společnost ČEZ, účast už ohlásil americký dodavatel jaderných elektráren Westinghouse.

"Naše společnost Atomstrojexport se přihlásila k účasti ve veřejné soutěži, která probíhá na dostavbu atomové elektrárny Temelín. V případě našeho vítězství se předpokládá, že až 60 procent dodávek zařízení pro další dva bloky Temelína budou dodávat české firmy," uvedl Žukov.

Podle expertů v případě použití tlakovodního reaktoru připadá pro stavbu v Temelíně v úvahu celkem pět dodavatelů: vedle Atomstrojexportu a Westinghousu francouzská Areva, japonský Mitsubishi a společný francouzsko-německo-japonský projekt Atmea.

Na výstavbě prvních dvou bloků Temelína se podílel Westinghouse a do roku 2010 do něj dodává jaderné palivo. Od roku 2010 jej nahradí ruská firma TVEL, která vyhrála výběrové řízení v roce 2006.

Dva nynější jaderné bloky v Temelíně mají instalovaný výkon po tisíci megawattech, reaktory jsou tlakovodní. První blok byl spuštěn v roce 2000, druhý o dva roky později. Loni temelínská jaderná elektrárna vyrobila 12,103 miliardy kilowatthodin elektřiny.

ČTK