11. listopadu 2009 10:20 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dostaví Temelín česká firma? Škoda JS půjde do tendru společně s Rusy

Jaderná elektrárna Temelín | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Jaderná elektrárna Temelín | foto: Ondřej Němec, Lidové noviny

PRAHA Tuzemská Škoda JS, ruská společnost Atomstrojexport a Gidpopress dnes uzavřely smlouvu o vytvoření konsorcia, jehož cílem je společná účast v tendru na dostavbu Temelína. Na setkání na ruském velvyslanectví to oznámily firmy s tím, že již rovněž podaly kvalifikační nabídku.

Do tendru se vedle Atomstrojexportu přihlásil americký Westinghouse a francouzská Areva.

"Všichni nyní mají opět po letech jaderného útlumu šanci dostat se do této oblasti. Oslovili jsme i ostatní firmy, které se podílely na výstavbě jaderných elektráren," uvedl k zakázce generální ředitel Škoda JS Miroslav Fiala. Zároveň uvedl, že lídrem konsorcia je právě Škoda JS.

Vítěz tendru by měl být znám v roce 2011. Objem zakázky na výstavbu třetího a čtvrtého bloku v Temelíně s opcí na vybudování pátého bloku v Dukovanech a až dvou bloků ve slovenských Jaslovských Bohunicích se odhaduje na zhruba 500 miliard korun.

V případě nových bloků Temelína se počítá s uvedením do provozu v letech 2019 až 2020, u pátého bloku Dukovan přibližně v letech
2023 až 2025.

Podle memoranda, které připravil český velvyslanec pro energetickou bezpečnost Václav Bartuška, by přitom neměla zakázku právě kvůli geopolitickým souvislostem a diverzifikaci zdrojů dostat ruská firma.

ČEZ uvedl, že tendr na dostavbu Jaderné elektrárny Temelín a výstavbu dalších tří bloků musí být v souladu se zákonem o veřejných zakázkách. To znamená, že ve veřejné zakázce nelze uplatňovat kritéria jako je geopolitické hledisko. Všichni zájemci musí mít rovný přístup.

"Zatím jsme nenašli riziko, proč bychom měli tento tendr vyjmout ze zákona o veřejných zakázkách, což by mimo jiné umožnilo uplatnit právě geopolitické hledisko na tuto soutěž," uvedl rovněž v neděli ministr průmyslu a obchodu Vladimír Tošovský. Stát chce podle něj mít rozhodující vliv na zakázku především prostřednictvím dozorčí rady ČEZ.

Vláda také může ovlivnit tendr přes výkon akcionářských práv na valné hromadě.

Lidovky.cz, ČTK

Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?
Partner nechce být u porodu, mám ho přemlouvat?

Ahoj, prosím poraďte mi, jak se s tím srovnat.