21. srpna 2012 11:30 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dotace z EU už zase tečou, Česko dostalo prvních 9 miliard korun

Eura (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Eura (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Evropská komise poslala v srpnu do Česka 9,3 miliardy korun. Jsou to první peníze, které Česká republika z Unie dostala po červencovém částečném obnovení toku dotací do tuzemských programů. Na přelomu srpna a září mají dorazit další asi dvě miliardy korun, sdělilo ministerstvo financí.

Čerpání evropských dotací se letos v Česku výrazně zkomplikovalo. Evropská komise totiž tuzemským úřadům vytkla zvláště nedostatky s kontrolou a auditem. Od března proto ministerstvo financí nežádalo Brusel o zpětné proplácení dotací, které stát příjemcům vyplácí nejdříve z vlastního rozpočtu.

PŘEČTĚTE SI:

'Posílíme nezávislost auditorů,' slibuje Kalousek

Komisaři ve druhé polovině července oznámili, že Česko uskutečněním takzvaného akčního plánu neutěšený stav zlepšilo. "Česká republika splnila všechny požadavky, které stanovila Evropská komise v takzvaném akčním plánu. Mimo jiné posílíme nezávislost auditorů, kteří přejdou z úrovně operačních programů přímo pod ministerstvo financí," uvedl dnes ministr financí Miroslav Kalousek.

Přesto ale evropské peníze dál na začátku července neproudily do sedmi z 18 operačních programů, které spravují tuzemské úřady. Komise s nimi totiž řeší podezření na různé nesrovnalosti zvlášť. "Doufám, že urychlená náprava bude provedena i na úrovni těch krajských ROP (regionálních operačních programů), u kterých certifikace dosud uvolněna nebyla," dodal Kalousek.

Lidovky.cz, ČTK

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?