17. září 2012 16:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dovoz českých lihovin chce zakázat i Německo a Rakousko, varují lihovary

V Česku platí prohibice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy V Česku platí prohibice. | foto: ČTK

PRAHA Českým lihovarům hrozí další milionové ztráty. Po tom, co dovoz lihovin z Česka zakázali Poláci, zvažují stejné opatření také v Německu a Rakousku.

"Kolegové z poboček Pernod Ricard (mateřské společnosti Becherovky - pozn. red.) v těchto zemích nás informovali, že evidují zprávy o znepokojení u českých značek lihovin. Ten problém se začíná rozšiřovat, následky jsou dalekosáhlejší, než se mohlo zdát na začátku," řekl LN Erik Čížek, obchodní ředitel likérky Jan Becher - Karlovarská Becherovka.

PŘEČTĚTE SI:

Německo je přitom pro Becherovku druhý největší exportní trh po Slovensku. Právě produkce na vývoz, jež představuje 40 procent tržeb likérky, měla výrobu uchránit od úplného zastavení. Výrobci již oslovili ministerstva zdravotnictví a financí s žádostí o schůzku, zatím však nedostali odpověď.

Lihovarníci chtějí prohibici zmírnit

Zástupci lihovarů mezitím usilují o zmírnění prohibice. Unie výrobců a dovozců lihovin se na ranní krizové schůzce dohodla, že se ministerstvu zdravotnictví pokusí pomoci s právní definicí bezpečného alkoholu. “Detaily v tuto chvíli bohužel nemůžu sdělit, ale usilovně na tom pracujeme, abychom v rámci určité pracovní komise ve spolupráci s ministerstvy byli toto schopni definovat," dodal Čížek.

S dalšími případy otravy metylalkoholem je však tento úkol stále těžší. "Objevilo se velmi široké spektrum (lihovin), vedle vodek a tuzemáků už i whisky a slivovice, takže ta definice je velmi komplikovaná a v tuto chvíli není na stole," sdělil Pavel Kadlec, šéf firmy Granette & Starorežná Distilleries.

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!

Najdete na Lidovky.cz