2. března 2009 16:46 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dow Jones se propadá. Kvůli Buffetovi

Makléř sleduje vývoj cen akcií. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Makléř sleduje vývoj cen akcií. | foto: CHRIS HONDROS AFP

NEW YORK Dow Jonesův index poprvé od října 1997 klesl pod hranici 7000 bodů. V poklesu hlavního burzovního indexu v USA se odráží hlavně zpráva o rekordní ztrátě pojišťovny AIG a z části i komentář investora Warrena Buffetta ke stavu ekonomiky.

 Krátce po otevření trhu v 9:30 EST (15:30 SEČ) se index pohyboval kolem 6940 bodů a vykazoval ztrátu asi 1,7 procenta.

Pojišťovna AIG uvedla, že za poslední čtvrtletí utrpěla ztrátu asi 61,7 miliardy dolarů (zhruba 1,39 bilionu Kč). Mezi investory se tak znovu šíří obavy, že již tak dost vážná finanční krize by se mohla ještě zhoršit. AIG navíc bude moci čerpat dalších až 30 miliard dolarů státní pomoci, ačkoliv stát už jí dříve poskytl vydatnou finanční pomoc.

Vysoké ztráty měly akcie finančních společností. Akcie Goldman Sachs klesly o 3,4 procenta, zatímco akcie Morgan Stanley si odepsaly zhruba 3,2 procenta. Dolů ale zamířily také akcie firem ze zpracovatelského sektoru, včetně společnosti Caterpillar.

K negativní náladě přispěl také investor Warren Buffet, který řekl, že ekonomika zůstane ve špatném stavu prakticky po celý letošní rok. Investor ve zprávě akcionářům své investiční společnosti Berkshire Hathaway také přiznal, že se loni dopustil několika investičních chyb.

Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!