26. června 2012 14:12, aktualizováno  15:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dozorčí rada ČEZ má tři nové členy, Roman v čele zůstal

ČEZ - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČEZ - ilustrační foto | foto: Vojtěch ŠeredaLidovky.cz

PRAHA Novými členy dozorčí rady společnosti ČEZ se stali Jiří Volf, Robert Vacek a Milan Bajgar. Rozhodla o tom valná hromada firmy. Noví členové v dozorčí radě nahradí Liběnu Dobrovolnou a Jána Dzvoníka, kteří byli po roce ve funkcích odvoláni. Martin Roman zůstal ve funkci předsedy dozorčí rady.

Dozorčí rada ČEZ má 11 členů, jejím předsedou je Martin Roman. Valná hromada nevyhověla požadavku Ekologického právního servisu (EPS), aby byl Roman ze své funkce odvolán. Roman loni odešel z postu generálního ředitele ČEZ kvůli podezřelým zakázkám pro plzeňskou Škodu, kde dříve působil ve vedení.

Řadový člen dozorčí rady ČEZ dostává 50 tisíc korun měsíčně

Řadoví členové dozorčí rady ČEZ pobírají odměnu kolem 50 000 korun měsíčně. Předseda pobírá asi 100 000 Kč. Zástupci státní správy funkci vykonávají zadarmo.

Volf je poradcem ministra financí Miroslava Kalouska (TOP 09) a dříve pracoval jako náměstek ministra financí. Vacek pracuje na úřadu vlády jako šéf sekce koordinace boje s korupcí. Bajgar je lékař a ředitel rehabilitačního centra v Čeladné.

ČEZ je největší česká energetická firma. Jejím majoritním akcionářem je stát, který drží přes ministerstvo financí zhruba 70 procent akcií. Loni firma vykázala čistý zisk téměř 41 miliard korun, stát získá na dividendě 17 miliard korun.

Dividenda 45 korun na akcii

ČEZ vyplatí z loňského zisku dividendu 45 korun na akcii. Je to o pět korun méně než loni.

Majoritní vlastník, kterým je stát, tak obdrží zhruba 16,9 miliardy korun, loni získal o dvě miliardy více. Celkem ČEZ na dividendách vyplatí 24,2 miliardy korun.

Dividenda tvoří asi 59 procent z konsolidovaného zisku po zdanění. Je tak v souladu s dividendovou politikou ČEZ, podle které je výplatní poměr dividend 50 až 60 procent čistého konsolidovaného zisku.

Lidovky.cz, ČTK

Najdete na Lidovky.cz