30. července 2013 14:22 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Drahokamy se padělají a tachometry přetáčejí. Kontroly dopadly fatálně

Prsten - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Prsten - ilustrační foto | foto: Shutterstock

PRAHA Česká obchodní inspekce provedla v posledních týdnech dvě mimořádné kontroly autobazarů a prodejců drahých kamenů. Výsledky obou jsou podle ředitele ČOI Vladimíra Velčovského fatální.

"Provedli jsme 11 kontrol a odebrali 12 vzorků šperků. V 11 případech bylo zjištěno, že deklarované kameny neodpovídají skutečným vlastnostem, tedy v 92 procentech," uvedl Velčovský.

Méně kontrol, víc pokut

Inspekce uložila v letošním prvním pololetí pokuty v celkové hodnotě 57,8 milionu korun, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku představuje nárůst o 57 procent. Počet provedených kontrol poklesl o 11 procent na 20 726.

Kontrola byla ukončena tento týden, podrobnosti zveřejnit proto nechtěl. S vysokou pravděpodobností tyto případy podle něj vyústí do správního řízení.

Kontrola autobazarů byla zaměřena na monitorování "přetočených tachometrů". "V 85 procentech případů byly přetočené tachometry. A to od 16 000 až do 40 000 kilometrů," uvedl Velčovský. Také tato kontrola, která zahrnovala 13 vozidel v autobazarech, skončila v nedávné době.

"Lze dávat nárůst hodnoty uložených pokut do souvislosti s posuzováním závažnosti a následků protiprávního jednání v rámci vedeních správních řízení," uvedl Velčovský. Takovým případem jsou podle něj pokuty ukládané v rámci předváděcích akcí.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!