28. června 2011 12:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Drahota? Česko je osmou nejlevnější zemí Unie

České bankovky | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy České bankovky | foto: Shutterstock

BRUSEL V České republice bylo loni levněji než v mnoha jiných zemích Evropské unie. Cenové hladiny spotřebního zboží a služeb v ČR totiž podle dnes zveřejněných dat Eurostatu loni byly na 72 procentech průměru EU. Statistika však nezachycuje výši příjmů v jednotlivých zemích unie.

Nejvyšší ceny loni statistici zaznamenali v Dánsku, kde byly cenové hladiny na 143 procentech průměru EU. Naopak nejníže byly cenové hladiny v Bulharsku, na 51 procentech unijního průměru.

ČR patří společně s Maltou, Estonskem a Slovenskem do skupiny zemí, v nichž cenové hladiny byly o 20 až 30 procent nižší než průměr celé "sedmadvacítky".

Lotyšsko, Maďarsko, Litva a Polsko se pohybují v úrovních o 30 až 40 procent pod unijním průměrem. V Rumunsku byly cenové hladiny spotřebního zboží a služeb na 59 procentech průměru EU.

Přehledná tabulka cenových hladin v EU a v kandidátských zemích:
Ceny v EU

Z publikovaných údajů vyplývá, že zatímco ceny oblečení či elektroniky jsou v Česku téměř na úrovni evropského průměru, výrazně levnější než jinde jsou restaurace a ubytovací služby.

Statistika nepotvrzuje, že by se obyvatelům Česka nějak výrazně vyplácelo jezdit nakupovat do sousedních zemí. V Německu je nepatrně levnější pouze elektronika, Rakousku a na Slovensku je dražší vše. Levněji je pouze v Polsku, kam se vyplatí vyrazit za vším kromě restaurací.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!