7. prosince 2017 10:53 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Bitcoinová horečka přitahuje hackery. Z platformy NiceHash zmizela miliarda korun

Bitcoin | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Bitcoin | foto: Shutterstock

TOKIO Internetová platforma NiceHash pro těžbu digitální měny bitcoin se stala terčem kybernetického útoku. Hackeři tak možná ukradli bitcoiny v hodnotě více než 60 milionů dolarů (1,3 miliardy korun), píše server CNBC.

Platforma NiceHash dnes podle agentury AP uvedla, že na 24 hodin přerušila svůj provoz a snaží se přesně zjistit, kolik bitcoinů zmizelo. „O tomto incidentu byly informovány příslušné úřady,“ dodala. Vyzvala rovněž uživatele, aby si změnili svá hesla.

Zpráva o útoku přichází v době, kdy hodnota bitcoinu láme rekordy. Ve čtvrtek poprvé překročila hranici 14 tisíc dolarů, ještě na začátku letošního roku přitom jeden bitcoin stál necelou tisícovku dolarů.

Bitcoin vznikl v roce 2009 jako alternativa oficiálních měn a během let se prosadil jako přední kybernetická měna světa. Bitcoiny se vytvářejí tak, že počítače svým výpočetním výkonem řeší komplikované matematické algoritmy a za úspěšné vyřešení obdrží majitel počítače odměnu v podobě určitého množství bitcoinů. Tomuto procesu se říká těžba.

ČTK