13. července 2012 16:03 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dráhy propustí čtvrtinu pokladních. Nahradí je automaty

Hlavní nádraží- ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hlavní nádraží- ilustrační foto. | foto: Vojtěch ŠeredaLidové noviny

PRAHA  České dráhy propustí až čtvrtinu svých pokladních, nahradí je automaty. Dopravce si slibuje, že tím ušetří. Vložené stovky milionů se mají vrátit do čtyř let.

A také chce být „moderní“. „Podobně jako v obnově vozidel i v této oblasti jsme zaostávali za našimi sousedy. Jízdenkové automaty ve velkém provozují všechny evropské železnice. Proto chceme pořídit pro přibližně 80 stanic 340 moderních automatů,“ řekl v rozhovoru pro LN generální ředitel Českých drah Petr Žaluda.

ČTĚTE TAKÉ:

Že jsme sto let za opicemi, dokladá na příkladu Švýcarska. „Pro srovnání Švýcaři při třetinové železniční síti ve stejné době nakoupí 1000 nových zařízení, které pouze nahradí starší dosluhující generaci,“ dodal šéf Českých drah.

Zakázka v hodnotě 368 milionů

Hodnotu zakázky dopravce odhadl na 368 milionů korun. Zájemci mohou nabídky podávat do poloviny letošního srpna. „Návratnost naší investice je přibližně čtyři roky,“ řekl Žaluda.

Automaty na jízdenky chtějí dráhy začít zprovozňovat ve třech etapách v letech 2013 až 2015. Pilotní etapa zahrnující přibližně 68 zařízení má být realizována v roce 2013, další dvě etapy po přibližně 136 automatech se mají uskutečnit v letech 2014 a 2015.
Podobně má být rozložené i propuštění zaměstnanců.

Pokladní jsou starší, odejdou do důchodu

Řada z lidí, které České dráhy jako pokladní zaměstnávají, jsou starší lidé, do procesu snižování stavů se tak prý výrazně promítne jejich přirozený odchod do důchodu.

Více se dočtete v rozhovoru s generálním ředitelem ČD Petrem Žaludou, který vyjde v zítřejším vydání, v sobotu 20. července.

 


NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?