13. června 2011 14:13 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dráhy se pokusí koupit Railjety bez tendru

Do Česka přilétne rakouský rychlovlak railjet | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Do Česka přilétne rakouský rychlovlak railjet | foto: www.siemens.comReprofoto

PRAHA České dráhy chtějí nakoupit 16 vlakových souprav Railjet od společnosti Siemens, dřívější záměr dnes zveřejnily v systému veřejných zakázek. ČD tím jasně deklarují ochotu nakoupit právě tyto soupravy, řekl vedoucí tiskového oddělení dopravce Radek Joklík. Cena zakázky je stanovena na 200 milionů eur (4,8 miliardy korun).

"Toto zveřejnění tedy znamená, že oficiálně potvrzujeme náš zájem o tyto jednotky, že jednáme se společností Siemens, ale definitivně nákup jednotek potvrdí až podpis smlouvy," doplnil Joklík.

Do Česka přilétne rakouský rychlovlak railjet

Nákup jednotek je podle něj výhodný a nabídka za tuto cenu potrvá jen krátkou dobu. ČD by při nákupu využily opce rakouských drah, které si objednaly více souprav, než nakonec potřebují. Z tohoto důvodu není podle Joklíka ze zákona nutné vypisovat výběrové řízení, protože dráhy vlaky kupují za cenu podstatně nižší, než je obvyklá tržní cena.

Čtěte také:

Mladá fronta DNES dříve napsala, že ke změně svého rozhodnutí České dráhy vyzývá tuzemský výrobce lokomotiv Škoda Transportation. Podnik prý lobuje i na vysokých školách, které dělají posudky na výhodnost nákupu souprav.

Do Česka přilétne rakouský rychlovlak railjet

Jakýkoliv tlak ze strany tuzemského výrobce na České dráhy ale Joklík odmítl komentovat. Škoda podle deníku drahám nabízí vlastní soupravy, vycházející z vozů CityElefant, které v současnosti testuje pro provoz na Slovensku. Jejich maximální rychlost má být 160 kilometrů v hodině, což je pro provoz v Česku dostačující.

Pokud se prodej vlakových souprav od rakouského dopravce uskuteční, budou dodány Českým drahám do konce příštího roku.

Lidovky.cz, ČTK