5. dubna 2013 8:57 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dražba domů z majetku H-Systemu se odkládá

Představitelé H-Systemu - Jaroslav Vítek (druhý zprava) a Jaroslav Eliáš (vlevo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Představitelé H-Systemu - Jaroslav Vítek (druhý zprava) a Jaroslav Eliáš (vlevo). | foto: ČTK

PRAHA Dražba bytů z majetku vytunelovaného H-Systemu se odkládá kvůli žalobě Stavebního bytového družstva Svatopluk. Družstvo zastřešuje stovky klientů H-Systemu poškozených v 90. letech miliardovým podvodem.

Konkurzní správkyně Iva Fialová Ištvánková řekla deníku Právo, že družstvo chce žalobou vyloučit z konkurzní podstaty komunikace kolem domů ve středočeských Horoměřicích. Informaci přinesl server novinky.cz.

Stíhání manažerů zastavila amnestie

H-System je podle odborníků jednou z největších podvodnických kauz v novodobé historii Česka. Investovali do něj lidé toužící po výhodném bydlení. Firma ale své závazky nedodržela. Bezmála 1100 jejich klientů tak přišlo o asi 980 milionů korun. První odškodnění ve výši 140 milionů korun přiřkl soud klientům v roce 2011.

ČTĚTE TAKÉ

Strůjce miliardového podvodu Petr Smetka si v současnosti odpykává dvanáctiletý trest za podvod. Loni žádal o podmíněné propuštění, Městský soud v Praze ale rozhodl, že propuštěn nebude. Po lednové amnestii prezidenta Václava Klause pak bylo zastaveno trestní stíhání tří manažerů, kteří jsou dalšími aktéry případu.

Lidovky.cz, ČTK