Pátek 7. srpna 2020svátek má Lada 14 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dražší lodní doprava ovlivní vánoční nákupy. Zdraží dárky

Češi budou letos na dárcích šetřit. (ilustrační foto) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Češi budou letos na dárcích šetřit. (ilustrační foto) | foto: Shutterstock

PRAHA Na konci roku zřejmě skokově vzrostou ceny lodní přepravy. Vzhledem k tomu, že po moři putuje značná část světového objemu zboží, že se zdražení projeví již o Vánocích v cenách téměř veškerého sortimentu. Uvedla to přepravní firma DB Schenker.

Ke zdražení dojde prakticky na všech námořních trasách mezi Evropou, Asií a Amerikou. "Českých firem a spotřebitelů se výrazně dotkne zdražení přeprav mezi Evropou a Asií. Po této trase putuje velký objem zboží, často určeného na vánoční trh. První zdražení způsobené dopravou se tak může projevit právě o Vánocích. Zcela jisté je, že pokud dovozci nenajdou zásadní úspory jinde, projeví se zdražení v příštím roce," uvedl ředitel DB Schenker v ČR Tomáš Holomoucký.

Češi budou na dárcích šetřit, za jídlo si ale připlatí

Obchodníci doma i v cizině netrpělivě očekávají, zda budou letos spotřebitelé kvůli hospodářské krizi v předvánočním období méně utrácet, anebo se pustí do vánočního nakupování s takovou vervou jako v předchozích letech. Vánoce jsou totiž pro obchodníky nejsilnějším prodejním obdobím v roce a už loni je nepříznivě poznamenala nastupující globální ekonomická krize. Z výsledku letošních předvánočních prodejů bude patrné, zda je již ekonomika zasažená hlubokou recesí z nejhoršího venku.

Nervozita panuje rovněž mezi českými obchodníky. Pětina Čechů totiž letos kvůli krizi plánuje skromnější Vánoce než loni, šetřit chtějí lidé hlavně na dárcích. Průměrná plánovaná útrata za vánoční dárky na člena domácností podle průzkumu společnosti Unilever klesla z loňských 3667 korun na 3106 korun. Na druhou stranu na jídle pro vánoční stůl prý Češi šetřit nehodlají.

Češi by na druhou stranu při letošních vánočních nákupech mohli ušetřit, protože například ceny spotřební elektroniky či potravin určených pro vánoční stůl ve srovnání s loňskem klesly, a to až o desítky procent. Obchodníci letos navíc připravují speciální cenové nabídky, aby Čechy v době hospodářské krize přiměli k útratám.

Podle Holomouckého se může zdražení odrazit nejvíce v cenách elektroniky, oblečení a dalších dovážených produktů. "Růst cen u jednotlivých druhů zboží je složité odhadnout, závisí na mnoha faktorech, včetně individuálně dohodnutých cen přeprav," dodal.

Růst cen námořní dopravy by měl pokračovat i v příštím roce. "Dřívější nízké ceny byly zapříčiněny dvěma faktory. Ekonomická krize razantně snížila objem přepravovaného zboží a mezi rejdaři vznikla obrovská konkurence. Nyní se začíná projevovat to, že rejdaři uměle zdržují dodávky nových lodí a odstavují nebo likvidují lodě, které by za bezkrizové situace provozovali," uvedl Holomoucký.

Logistická a spediční společnost DB Schenker působí na českém trhu od roku 1991 a nyní zaměstnává 850 lidí na 24 pracovištích. Síť DB Schenker působí ve 130 zemích, kde zaměstnává přes 91.000 spolupracovníků.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!