1. října 2012 13:10, aktualizováno  16:17 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dřevařská jednička LESS zkrachovala. Lesy ČR zastavily těžbu

Boj o dřevo. Soukromé lesnické firmy mají výhrady k novým tendrům. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Boj o dřevo. Soukromé lesnické firmy mají výhrady k novým tendrům. | foto: ČTK

BOHDANEČ Státní podnik Lesy České republiky zastavil těžbu dřeva v místech, kde pro něj pracovala zkrachovalá společnost Less & Forest. Ze 118 územních jednotek LČR má firma Less & Forest kontrakt na 32 jednotkách.

Lesy ČR podle mluvčího Zbyňka Boublíka připravují takové kroky, aby pokračovaly práce v lesích i dodávky dříví na trh. "K přerušení či omezení dodávek dříví na trh by tak rozhodně nemělo dojít, protože výpadek těžby dříví v důsledku ukončení prací společností Less & Forest je v celostátním měřítku zanedbatelný a činí pouze 2,5 procenta," tvrdí LČR.

Tento výpadek bude podle Boublíka nahrazen alternativními dodávkami dříví na trh, například aukcemi dříví "na pni", nebo zvýšením dodávek z lesních závodů podniku.

ČTĚTE TAKÉ:

Lesy ČR se také podle Boublíka snaží o to, aby dopad insolvence Less & Forest na hospodaření LČR byl minimální. "Byly zastaveny těžby, ukončeno předávání již vytěženého dříví a organizačním jednotkám bylo uloženo, aby prováděly fyzické kontroly ukončení těžeb na příslušných smluvních územních jednotkách," uvedl Boublík.

Státní podnik již oznámil bankám, že na krytí pohledávek po lhůtě splatnosti budou využity bankovní garance Less & Forestu. LČR tvrdí, že jejich zajištění je i v insolvenčním řízení obtížně zpochybnitelné.

Krajský soud v Praze v pondělí zahájil insolvenční řízení s největší tuzemskou lesnicko-dřevařskou firmou LESS, a to na návrh jejího majitele, podnikatele Jana Mičánka. V insolvenci je i její dceřiná společnost Less & Forest.

Holding LESS dlužící kolem tří miliard korun se údajně dostal do potíží kvůli významným investicím i obchodním sporům s Lesy ČR. Lesy ČR jakýkoliv podíl na krachu holdingu důrazně odmítly.

Lesnická jednička

Firmy skupiny LESS se zabývají především obhospodařováním lesů, obchodem se dřevem, dřevařskou a pilařskou výrobou, dopravou dřeva a službami v této oblasti.

Loni holding dosáhl rekordního obratu 8,3 miliardy korun, historicky poprvé vykázal ztrátu ve výši téměř 43 milionů korun. Předloni činily tržby holdingu téměř 5,7 miliardy korun.

Lidovky.cz, ČTK