Pondělí 25. května 2020svátek má Viola 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dřevařská jednička odvrací bankrot

Abies koreana (jedle korejská) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Abies koreana (jedle korejská) | foto: Reprofoto

BRNO Na návrh státního podniku Lesy ČR zahájil Krajský soud v Brně insolvenční proces s největší tuzemskou lesnickou a dřevařskou firmou. Společnost CE Wood sama požádala o tříměsíční ochranu před vyhlášením úpadku. Soud do firmy poslal předběžného správce.

Společnost je v insolvenčním řízení od 26. ledna kvůli nesplaceným závazkům vůči několika věřitelům. "CE Wood včera (ve čtvrtek) v noci podal návrh na povolení moratoria," řekl  místopředseda soudu pro obchodní úsek Jan Kozák.

Skupina CE Wood je největším seskupením v ČR, které se zabývá výrobou, zpracováním a prodejem dřeva. Mateřskou společností holdingu je právě a.s. CE WOOD. Ta v roce 2007 vykázala tržby 3,358 miliardy Kč, její ztráta činila 47,8 milionu korun. Holding CE Wood zahrnuje celkem 14 lesnických, výrobních nebo obchodních společností.

Společnost podle něj soud žádá o tříměsíční ochranu před rozhodnutím o úpadku, během které by se svůj problém s věřiteli pokusila vyřešit sama. Soud o jejím návrhu rozhodne nejpozději v pondělí 2. března.

"Chceme v prvé řadě uzavřít dohodu se všemi významnými věřiteli o splácení našich závazků tak, abychom jim byli schopni předložit plán, který říká, jak budeme splácet a na základě jakých parametrů je firma dostát svým závazkům," řekl předseda představenstva CE Wood Ivan Doubrava. Pokud dohoda bude, důvod návrhu na úpadek by podle něj mohl zaniknout. Návrh firma předloží všem svým významným věřitelům.

Nezávisle na žádosti společnosti o tříměsíční moratorium soud do CE Wood vyslal předběžného insolvenčního správce. Jeho úkolem bude především přezkoumání pohledávek, které dosud věřitelé podniku k soudu doručili, a odstranění jejich závad. "Druhý úkol se týká kontroly úkonů dlužníka, zda náhodou nedochází k vyvádění majetku a podobně," uvedl Kozák. "Soud se rozhodl podniknou tento krok, tak my ho musíme respektovat," komentoval nařízení Doubrava.

Lesy ČR vyčíslily pohledávky za CE Wood na 156 milionů korun a za jeho další dlužníky označily společnost Opavská lesní a státní podnik Vojenské lesy a statky. Podle informací zveřejněných v insolvenčním rejstříku bylo do čtvrtka 26. února k soudu doručeno celkem 67 pohledávek.

Svoboda na dvou kolech Čechy láká. Porovnali jsme nejpopulárnější skútry

Počet skútrů v Česku roste, porovnali jsme ty nejpopulárnější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Skútr, to znamená hlavně svobodu pohybu namísto stání v kolonách. V porovnání s automobilem nabízí levnější a...

Mám už celé krize dost, hyperbola strachu je šílená, říká šéfkuchař Pohlreich

Krize ho přišla na miliony. „Teď musíme hlavně bojovat a přežít.“ Vláda... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Když vidíte sedět Zdeňka Pohlreicha v úplně prázdné restauraci Next Door v centru Prahy, kde jste si dřív bez rezervace...

Bojíte se do MHD? Poradíme, jak vybrat auto za jeden plat

Peugeot 206 a Renault Clio | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Pandemie koronaviru zvýšila zájem o nejlevnější auta, která představují bezpečnou alternativu k jízdě v MHD. Porovnali...

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!