2. listopadu 2011 21:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

DŘÍMAL: Co může Fed nabídnout trhům

Ben Bernanke - šéf Fedu | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ben Bernanke - šéf Fedu | foto: Reuters

Americká centrální banka dnes v podvečer středoevropského času oznámí výsledek svého dvoudenního zasedání. Všech padesát analytiků oslovených agenturou Bloomberg očekává, že Fed ponechá klíčovou sazbu beze změny.

Nad čím trhy spekulují, je však další podoba nestandardních opatření, kterými chtějí centrální bankéři stimulovat sípající americkou ekonomiku.

Na svém zářijovém zasedání Fed představil "Operaci Twist" neboli výměnu krátkodobých cenných papírů za dluhopisy s delší splatností. Účelem bylo snížit úrokové míry na delším konci výnosové křivky, čímž by zlevnily spotřebitelské úvěry i náklady na investice firem.

Fedu se sice povedlo mírně snížit sklon výnosové křivky, pokles však není tak výrazný, aby měl zásadní vliv na úvěrovou aktivitu. Objevují se tak hlasy, že by měl Fed spíše změnit svoji rétoriku.

Místo současného vágně definovaného úkolu dosahovat (mimo jiné) stabilní cenové úrovně a plné zaměstnanosti by tak mohl podle některých názorů přejít k cílování cenové hladiny, výstupu ekonomiky, nebo tržních úrokových sazeb. Politika Fedu by se tak stala více otevřená, čímž by se – na rozdíl od různých ad hoc pokusů – nemohlo nic zkazit.

Transparentnost by měla být u tak velké a důležité organizace samozřejmostí. Zatím však trhům nezbývá než hádat, kdy a jestli přijde další vlna kvantitativního uvolňování. Pokud dnes v souladu s očekáváním Fed žádné překvapení nepřinese, upnou se oči investorů nejspíše k dalšímu dvoudennímu zasedání, které je prozatím naplánováno na konec ledna.

Marek Dřímal, analytik Komerční banky

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?