14. července 2011 9:33 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

DŘÍMAL: Další stadium dluhové krize

Silvio Berlusconi  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Silvio Berlusconi | foto: ČTK

Od pondělí trhy zasáhla další vlna výprodejů; tentokrát je na vině stoupající riziko platební neschopnosti Itálie. Obavy, že nebude schopná dostát svým závazkům, se promítly do klesajících cen jejích dluhopisů, které znamenají nutnost platit vyšší úroky při úpisu nového dluhu.

Kruh se tak uzavírá - při vysokých úrokových mírách se stane výše nákladů na státní dluh skutečně neúnosnou a Itálie bude potřebovat pomoc ostatních členských zemí eurozóny. Řím skutečně není v dobré kondici. Ekonomika loni rostla o pouhých 1,3 %. V první polovině letošního roku se růst prakticky zastavil.

Přitom dobrá kondice hospodářství je životně důležitá pro státní rozpočet, který by podle propočtů Societé Générale měl mít v příštích letech přebytek nejméně 3% HDP, aby byl dluh alespoň stabilizován.

Pro systematické snižování dluhu by pak Itálie potřebovala pravidelné přebytky rozpočtu kolem 5 % HDP. Takových čísel ale Řím nemůže dosáhnout v současné politické situaci třenic mezi populistickým premiérem a alespoň trochu zodpovědným ministrem financí.

Rozdíl řeckého a italského problému je však zásadní. Itálie je třetí největší ekonomikou eurozóny a default jejího dluhu by nepochybně ohrozil (nejen) celý bankovní sektor. Expozice evropských bank na Apeninském poloostrově dosahuje 7 % HDP celé eurozóny. Na záchranu italské ekonomiky však není v záchranném fondu EFSF dostatečná kapacita. Dluhová krize se dostala do dalšího stadia a to, jak se bude situace vyvíjet, určí budoucnost Evropy.

Marek Dřímal, analytik Komerční banky

Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete
Letní pohledy ke stažení: Vytiskněte, vymalujte a pošlete

Chcete někomu udělat radost pohledem, který domalujete a vybarvíte s dětmi? Připravili jsme celou sérii, kterou si zdarma stáhnete. Využít ji mohou i účastníci našeho Letního kolotoče.