24. května 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

DŘÍMAL: Eurosummit dohodu nepřinese, věří trhy

Studenti drží tansparent proti dalšímu zadlužování.  Za jejich zády se odehrává přelomový summit EU. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Studenti drží tansparent proti dalšímu zadlužování. Za jejich zády se odehrává přelomový summit EU. | foto: Reuters

Další z dlouhé řady pokusů o hašení dluhové krize v podání evropských politiků se odehraje dnes v Bruselu na dalším eurosummitu. Zatímco před několika měsíci byly kupodivu módním výrazem úspory, v poslední době přesouvají marketingoví stratégové evropských politiků opět pozornost směrem k pojmu „podpora růstu“.

Jako příklad může posloužit agenda dnešní schůzky, na které by se mělo diskutovat i o navýšení kapitálu Evropské investiční banky, důrazu na čerpání fondů EU a zavedení nových „projektových dluhopisů“ pro financování evropských infrastrukturních projektů.
Všechny tyto návrhy však obsahují skrytou vadu na kráse a tou je chtě nechtě další zvyšování zadlužení. Jejich podpora přichází především ze zemí už postižených dluhovou krizí a s novou intenzitou také z Francie. Konečným cílem je zavedení eurodluhopisů, díky kterým by se naředilo riziko zemí periferie eurozóny s důvěrou, které se mezi investory těší Německo.

Nemůžeme se divit Berlínu, že se k eurodluhopisům staví odmítavě, vždyť ty by pro Německo přinesly vyšší náklady na obsluhu dluhu a umožnily vládám předlužených zemí ustoupit z cesty nutné fiskální konsolidace.

Dá se tedy očekávat, že jakýkoliv pokus o výraznější posun EU směrem k oné „podpoře růstu“ prostřednictvím nových dluhů narazí na odpor Německa. Odráží se to i v nízkých očekáváních ohledně výsledků dnešního summitu. Euro by tedy spolu se středoevropskými měnami mělo zůstat ohrožené výprodeji. Příští důležitou událostí by tak měly být až nové řecké volby 17. června.

Marek Dřímal, analytik Komerční banky

ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta
ZE ŽIVOTA: Jak to vypadá, když hlídá táta

Jak to u vás vypadá, když dáte dětičky na hlídání tátovi?