Pátek 3. července 2020svátek má Radomír 23 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

DŘÍMAL: Sazby ČNB by měly zůstat na minimu

ČNB | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy ČNB | foto: Lidové noviny

V květnu 2010 provedla bankovní rada České národní banky zatím poslední úpravu klíčové dvoutýdenní repo sazby, když ji snížila na historicky nejnižší úroveň tři čtvrtiny procenta.

Pomalé oživení ekonomiky provázené slabou spotřebitelskou poptávkou a nejistým vývojem v zahraničí od té doby zabránily centrálním bankéřům úrokové sazby zvýšit. A ke změně nastavení měnové politiky by nemělo dojít ani na zítřejším zasedání bankovní rady.

Na první pohled by se přitom důvody pro zvýšení sazeb našly. Spotřebitelská inflace v posledních měsících prudce zrychlila a vystoupala i nad prognózu ČNB, některé údaje z reálné ekonomiky (například výkon českého průmyslu) překonaly očekávání a poměrně v klidu proběhl dlouho odkládaný bankrot Řecka.

Růst cen je ale způsoben faktory, které jsou mimo kontrolu centrální banky. Po očištění o vlivy zvýšené sazby DPH, dražší ropy a vyšších cen potravin a regulovaných položek zůstává inflace blízko nuly. Poptávka spotřebitelů je pořád slabá. Některé měsíční ekonomické indikátory sice vychází lépe, než čekal trh, ale i tak by české hospodářství mělo v prvním čtvrtletí roku setrvat v mírné recesi.

Světové trhy strávily řecký bankrot, dluhová krize je ale daleko od vyřešení. Výnosy dluhopisů ostatních zemí na periferii EMU zastavily svůj pokles ze začátku roku a některé dokonce začaly opět růst. V posledních týdnech se jako další epicentrum problémů skloňuje hlavně Portugalsko a Španělsko. Rizika budoucího vývoje tak stále přetrvávají. Čas na zvýšení sazeb tedy zatím nenastal.

Pizingerová: Mé těhotenství je jako příbalový leták, mám všechny symptomy

Vendula Pizingerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Začátkem roku Vendula Pizingerová oslavila osmačtyřicítku a také zjistila, že čeká dítě. Těhotenství oznámila na...

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

KOMENTÁŘ: Rusko má problém. Vidíme do vaší ambasády, dala najevo BIS

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vypovězením diplomatů-špionů Andreje Končakova a Igora Rybakova formálně skončila ricinová aféra ruské ambasády. Ať si...

Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?
Víte, proč má smysl vybírat BIO potraviny?

Skladba jídelníčku batolete je důležitější, než by se nám mohlo zdát. Právě v rané fázi života vznikají stravovací návyky, které budou dítě provázet do dospělosti.