6. září 2012 7:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

DŘÍMAL: Tlak na oslabení koruny

Hrst drobých – ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Hrst drobých – ilustrační foto | foto: Shutterstock

Makroekonomické údaje ukazují na pokračující zpomalování české ekonomiky, se kterým nejsou slučitelné současné relativně silné úrovně koruny. Dnešní ranní statistika červencových maloobchodních tržeb je prvním pravidelným měsíčním makroekonomickým údajem zveřejněným v září.

Další data budou následovat v nejbližších dnech. Naše odhady předpokládají meziměsíční pokles maloobchodních tržeb, průmyslové produkce, stavební aktivity a nárůst sezonně očištěné míry nezaměstnanosti. 

ČTĚTE TAKÉ:


Spotřebitelská inflace by měla opět zrychlit - důvodem je především výrazný nárůst cen pohonných hmot - a znovu ukrojit část z disponibilních příjmů domácností. Po zveřejnění vývoje HDP v druhém čtvrtletí roku, kdy česká ekonomika setrvala v recesi, očekávají trhy od příštího zasedání centrální banky snížení klíčové repo sazby na historické minimum pouhého čtvrt procenta.

Vzhledem k předpokládanému uvolnění měnových podmínek i v eurozóně a ve Spojených státech však zůstává otázkou vývoj kurzu koruny.   Prognóza Komerční banky předpokládá oproti současné hodnotě oslabení české měny k úrovni 25 korun za euro v horizontu do konce roku. V příštím roce by měla koruna nastoupit na pomalý apreciační trend díky mírnému oživení české ekonomiky. 


Proti dolaru by však koruna měla ze současných úrovní postupně oslabovat až do poloviny příštího roku. Důvodem jsou především předpokládané zisky dolaru na trhu s eurem kvůli přetrvávající krizi v eurozóně a zvýšené rizikové averzi.

Marek Dřímal, analytik Komerční banky

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!