12. prosince 2011 12:07 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Drogerie Schlecker má finanční problémy, ruší obchody

Pračka - ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Pračka - ilustrační foto. | foto: Reprofoto

BERLÍN Německý řetězec drogerií Schlecker, který působí i na českém trhu, čelí velkým finančním problémům. V dnešním vydání to napsal časopis Der Spiegel s odvoláním na informace zevnitř firmy.

Jen v listopadu podle něj německá drogistická jednička zavřela v zemi okolo 400 prodejen a v prosinci má stejný osud potkat dalších 200.

Mluvčí společnosti vážné finanční obtíže dementoval a rušení filiálek vysvětlil jako pokračující restrukturalizaci řetězce, která potrvá do konce prvního čtvrtletí příštího roku.

Podle informací Spiegelu jsou pravým důvodem "masivní problémy s likviditou". Kvůli nim údajně majitel rodinného podniku Anton Schlecker převedl do firmy částku v řádu desítek milionů eur ze svého soukromého jmění. I to mluvčí Schleckeru popřel. Připustil nicméně, že "úspory z dobrých let se někdy používají ve špatných rocích".

Vánoční objednávky jsou podstatně nižší

Kolik prodejen v Německu nechala firma zavřít, nechtěl mluvčí upřesnit. Jejich zboží v hodnotě 180 milionů eur (4,6 miliardy Kč) bylo podle něj "z logistických a hospodářsko-podnikových důvodů" nově přerozděleno mezi ostatní prodejny. Dodavatelé Schleckeru však podle Spiegelu upozornili, že si řetězec letos objednal výrazně méně vánočního zboží než obvykle.

Schlecker si v Německu stále udržuje mezi řetězci drogerií první pozici těsně následován společností dm, která roste stejně rychle, jako Schlecker ztrácí, poznamenal dnes deník Die Welt. Rovněž dm působí v České republice, stejně jako trojka na německém trhu Rossmann.

Podle agentury DPA je účetnictví Schleckeru v červených číslech od roku 2008 a také letos počítá se ztrátou. V obchodním roce 2010 klesl jeho celoevropský obrat o zhruba 650 milionů eur na 6,55 miliardy eur.

Generační výměna

Ve snaze oživit uvadající rodinný podnik předal před rokem Anton Schlecker jeho řízení svým dětem Larsovi a Meike. Ty oznámily záměr modernizovat prodejny, aby byly příjemnější a přehlednější pro zákazníky.

I tento cíl podle Spiegelu nabourávají finanční těžkosti společnosti a z plánovaných až 2000 přebudovaných filiálek ročně se podle zdrojů zevnitř firmy podaří modernizovat maximálně 300 obchodů. Podle mluvčího to však souvisí s tím, že letos je tento projekt v testovací fázi.

Tyto změny se podle magazínu zatím nijak nedotkly zaměstnanců, jejichž propouštění by kvůli platné tarifní smlouvě prý vyšlo Schlecker příliš draho.

Lidovky.cz, ČTK

Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?
Moje dcera má dvě mámy. Mám na to právo?

Jsem mámou jedné úžasné holčičky, která si žije ve svém batolecím světě a nic ji netrápí. To však bohužel nemohu úplně říct o sobě, tak jsem se rozhodla se ze svých obav a pochyb aspoň vypsat.