12. března 2009 8:48 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Drogový král je mezi nejbohatšími

Joaquín Guzman Loera na nedatovaném snímku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Joaquín Guzman Loera na nedatovaném snímku. |

V letošním žebříčku nejbohatších lidí světa s majetkem nad miliardu dolarů se nově objevil mexický drogový král Joaquín Guzman Loera, přezdívaný jako "El Chapo". Časopis Forbes, který žebříček sestavuje, Guzmanův majetek odhadl právě na jednu miliardu dolarů, v přepočtu skoro 22 miliard Kč.

Dnes čtyřiapadesátiletý Guzman je nejhledanějším zločincem Mexika a v žebříčku se spolu s desítkami dalších boháčů z celého světa umístil na 701. místě. Jako zdroj Guzmanova majetku časopis uvedl pašování drog, jinak se Guzman kvalifikoval jako člověk, který se sám vypracoval.

"Rozhovor se s ním udělat nedá, ale jeho finanční situace je velmi dobrá,"poznamenala redaktorka časopisu Forbes Luisa Krollová.

Guzman měří jen 155 centimetrů a od jeho výšky je odvozena i jeho přezdívka. Podle mexických úřadů je nicméně zodpovědný za smrt tisíců lidí, kteří přišli o život během války drogových mafií.

Guzman v roce 2001 uprchl z vězení a zahájil vlnu vražd po celém Mexiku ve snaze podmanit si obchod s narkotiky. Ten je v Mexiku velmi lukrativní, neboť drogy odsud směřují do Spojených států.

Guzman ale není prvním pašerákem drog, který se objevil na Forbesově seznamu nejbohatších lidí. Časopis před lety zařadil na seznam i Kolumbijce Pabla Escobara, který byl v roce 1993 zabit při potyčce s tamními ozbrojenými složkami.
Lidovky.cz

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!