11. října 2011 11:00 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Drsný britský dokument o Ostravě vyděsil odboráře

Záběry z britského dokumentu Exposure o znečištěném ovzduší v Ostravě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Záběry z britského dokumentu Exposure o znečištěném ovzduší v Ostravě | foto: youtube.com

OSTRAVA VIDEO UVNITŘ Odboráři hutního podniku ArcelorMittal Ostrava (AMO) ustavili krizový štáb. Reagovali tak na odvysílání britského televizního dokumentu o znečištěném ovzduší na Ostravsku, který firmu ukázal ve špatném světle.

Podle odborářů může mít britský dokument na chod podniku velmi negativní dopad, v nejhorším případě hrozí zavření jedné ze dvou ostravských vysokých pecí, což by mohlo stát pracovní místa tisíce lidí.

Oznámil to člen krizového štábu Leopold Laskovský. Mluvčí AMO Věra Breiová k tomu uvedla, že vedení firmy o uzavření žádné vysoké pece neuvažuje.

"Je to velice závažné téma. Tuto variantu nemůžeme vyloučit. Musíme včas reagovat, abychom jí předešli," řekl Laskovský.

Vedení radnice kraje i města si myslí, že film ničí městu pověst a je natočen jedním úhlem pohledu. "Film je jednostranný, je emotivně laděný a připadá mi jako snímek sci-fi města po katastrofě," řekl České televizi náměstek primátora Ostravy Dalibor Madej (ODS).

"Je to sugestivně natočený dokument, který neodpovídá skutečnému stavu života v Ostravě a Moravskoslezském kraji," řekl ČT náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje Miroslav Novák (ČSSD).

Záběry z britského dokumentu Exposure o znečištěném ovzduší v Ostravě

Záběry z britského dokumentu Exposure o znečištěném ovzduší v Ostravě

Film odvysílala minulý týden celostátní soukromá televize iTV ve Velké Británii. Dokument podle odborářů vyzněl tak, že hlavním viníkem špatného ovzduší na Ostravsku je AMO.

"Nejhorší je, že to celé směřuje k jedné společnosti jako jedinému viníkovi, a ještě nepravdivým způsobem. Ve Velké Británii se jedná o velmi citlivé téma, jakmile některá ze společností z kteréhokoli místa v Evropě je vykreslena takovým způsobem, má to odezvu u akcionářů, zákazníků i investorů," řekl Laskovský.

Uvedl, že by se to mohlo projevit například tím, že společnosti ubude zakázek. "Jsme orientovaní na stavební sektor. Ve stavebnictví není dobrá situace, zakázek není mnoho. Když se k tomu přidá ještě tohle, může to situaci zhoršit, protože zákazníci si mohou rozmyslet, jestli budou obchodovat se společností, která takovýmhle způsobem v nějaké zemi škodí," řekl odborář.

Špatný obrázek pro turisty

Stejně tak to podle Laskovského ovlivní i zájemce o investování v regionu a také ty, kteří by Českou republiku chtěli navštívit jako turisté.

Laskovský uvedl, že krizový štáb bude svolávat mítinky se zaměstnanci, kde jim bude vysvětlovat celkovou situaci. "Konkrétní akce nejsou v tomto okamžiku na pořadu dne, ale nevylučujeme, že pokud by si to situace vyžádala, budeme reagovat," řekl Laskovský.

ČTĚTE TAKÉ:

Doplnil, že druhým důvodem pro ustavení krizového štábu je skutečnost, že by firma mohla začít dělat protikrizová opatření kvůli zhoršující se situaci na trhu.

"Prohlašujeme, že vedení společnosti ArcelorMittal Ostrava v současné době nezvažuje zavření ani jedné z našich dvou vysokých pecí. Naopak, trvá naše příprava na investice do modernizace a ekologizace závodu v Ostravě, tak jak jsme oznámili v červnu," reagovala v tiskovém prohlášení mluvčí společnosti AMO Věra Breiová.

ArcelorMittal Ostrava má v současné době 5500 zaměstnanců, s dceřinými podniky jich je celkem 7000. Podnik se dostal z dřívější téměř miliardové ztráty a loni dosáhl zisku 758 milionů korun.

Lidovky.cz, ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!