Čtvrtek 16. července 2020svátek má Luboš 19 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Držitel Nobelovy ceny Sims: Evropa by se měla pořádně zadlužit

Laureáti Nobelovy cenu za ekonomii Thomas Sargent a Christopher Sims (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laureáti Nobelovy cenu za ekonomii Thomas Sargent a Christopher Sims (vpravo). | foto: Reuters

NEW JERSEY Tvrdí to v rozhovoru pro sobotní vydání LN americký ekonom Christopher Sims, který je profesorem na Princetonské univerzitě. Evropské ekonomiky se podle něj musí v ­současné situaci přestat bát vyššího zadlužení a inflace. S nositelem Nobelovy­ ceny za ekonomii hovořili Jan Klesla a Luděk Vokáč.

LN: Může uprchlická krize změnit Evropu nejen politicky, ale i ekonomicky?
Ano, může mít pozitivní i negativní dopady. Třeba Spojené státy mají z­konce 19. a počátku 20. století dobrou zkušenost s tím, jak nastartovat růst skrze imigraci. Tito imigranti, kteří přicházejí ze Sýrie, nepatří na nejnižší příčky ekonomického spektra. Většina z nich má dost peněz na to, aby svou relativně drahou cestu financovala, takže je možné, že země, které najdou cestu, jak je přijmout a zapojit do své společnosti, by mohly zaznamenat ekonomický růst založený na tomto stimulu v podobě další pracovní síly.
Jsou tu ale samozřejmě obavy z přílivu lidí odjinud. Docházelo k tomu i­ v USA, když tam přicházeli Židé, Italové, Němci. Objevuje se rasismus, nacionalismus, strach, předsudky. Je to v ­podstatě nevyhnutelná součást střetnutí kultur, ale zdá se, že v Evropě je teď z tohoto hlediska situace horší právě kvůli přílivu uprchlíků.

LN: A kvůli nedávným teroristickým útokům...
Ano, lidé si je spojují s uprchlickou vlnou i přesto, že se uprchlíci právě před těmito lidmi snaží utéci.

LN: Nebojíme se ale spíše negativních ekonomických dopadů?
V dlouhodobém hledisku budou podle mě ekonomické dopady pozitivní. Velká část pracovní síly se postupně zapojí do společnosti. Z krátkodobého hlediska ale pozitivní být ani nemohou, je tu najednou spousta lidí, kteří nemají kde bydlet, kteří nemají práci, takže bude po určitou dobu drahé tento problém vyřešit.
Negativa mohou nastat, především pokud dojde k hysterickým politickým reakcím a pokud by došlo ke znesnadnění pohybu zboží a osob mezi jednotlivými zeměmi. Nebo kdyby se zhoršila politická vůle ke spolupráci v­rámci Evropy. Jsou tu rozpory v­tom, kolik uprchlíků má kdo přijmout a kdo to zaplatí, a to vše bude mít samozřejmě negativní dopady na ekonomiku.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky

Neurolog: Alzheimera a parkinsona může ovlivnit strava. Opatrně s mléčnými výrobky

Ostravský neurolog David Školoudík | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Jako jeden z mála na světě dokáže vyčíst z ultrazvukových snímků riziko Parkinsonovy, Alzheimerovy a dalších chorob....

Virus se mění pod rukama. Přírodní izoláty se tak nechovají, vysvětluje Peková

Molekulární bioložka a genetička Soňa Peková. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Do povědomí širší veřejnosti se molekulární bioložka a viroložka Soňa Peková z laboratoře Tilia dostala pro své neshody...

Vlci útočí. Rodina z Beskyd se bojí o dcery i o turisty

Smečka vlčích mláďat v Javorníkách (7. 8. 2019) | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Klidný život rodiny žijící v beskydské obci Hrádek blízko Jablunkova, změnil útok vlků. „Sedmiletá dcera ráda chodí se...

Vyzkoušeno dětmi: Jak dopadl test roztomilé řady kosmetiky od Manufaktury?
Vyzkoušeno dětmi: Jak dopadl test roztomilé řady kosmetiky od Manufaktury?

Každá maminka chce, aby kosmetika, kterou používá k péči o své děťátko, byla jemná a šetrná. My jsme si tentokrát na paškál vzali dětskou řadu od Manufaktury.