Čtvrtek 28. května 2020svátek má Vilém 8 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Držitel Nobelovy ceny Sims: Evropa by se měla pořádně zadlužit

Laureáti Nobelovy cenu za ekonomii Thomas Sargent a Christopher Sims (vpravo). | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Laureáti Nobelovy cenu za ekonomii Thomas Sargent a Christopher Sims (vpravo). | foto: Reuters

NEW JERSEY Tvrdí to v rozhovoru pro sobotní vydání LN americký ekonom Christopher Sims, který je profesorem na Princetonské univerzitě. Evropské ekonomiky se podle něj musí v ­současné situaci přestat bát vyššího zadlužení a inflace. S nositelem Nobelovy­ ceny za ekonomii hovořili Jan Klesla a Luděk Vokáč.

LN: Může uprchlická krize změnit Evropu nejen politicky, ale i ekonomicky?
Ano, může mít pozitivní i negativní dopady. Třeba Spojené státy mají z­konce 19. a počátku 20. století dobrou zkušenost s tím, jak nastartovat růst skrze imigraci. Tito imigranti, kteří přicházejí ze Sýrie, nepatří na nejnižší příčky ekonomického spektra. Většina z nich má dost peněz na to, aby svou relativně drahou cestu financovala, takže je možné, že země, které najdou cestu, jak je přijmout a zapojit do své společnosti, by mohly zaznamenat ekonomický růst založený na tomto stimulu v podobě další pracovní síly.
Jsou tu ale samozřejmě obavy z přílivu lidí odjinud. Docházelo k tomu i­ v USA, když tam přicházeli Židé, Italové, Němci. Objevuje se rasismus, nacionalismus, strach, předsudky. Je to v ­podstatě nevyhnutelná součást střetnutí kultur, ale zdá se, že v Evropě je teď z tohoto hlediska situace horší právě kvůli přílivu uprchlíků.

LN: A kvůli nedávným teroristickým útokům...
Ano, lidé si je spojují s uprchlickou vlnou i přesto, že se uprchlíci právě před těmito lidmi snaží utéci.

LN: Nebojíme se ale spíše negativních ekonomických dopadů?
V dlouhodobém hledisku budou podle mě ekonomické dopady pozitivní. Velká část pracovní síly se postupně zapojí do společnosti. Z krátkodobého hlediska ale pozitivní být ani nemohou, je tu najednou spousta lidí, kteří nemají kde bydlet, kteří nemají práci, takže bude po určitou dobu drahé tento problém vyřešit.
Negativa mohou nastat, především pokud dojde k hysterickým politickým reakcím a pokud by došlo ke znesnadnění pohybu zboží a osob mezi jednotlivými zeměmi. Nebo kdyby se zhoršila politická vůle ke spolupráci v­rámci Evropy. Jsou tu rozpory v­tom, kolik uprchlíků má kdo přijmout a kdo to zaplatí, a to vše bude mít samozřejmě negativní dopady na ekonomiku.

Jan Klesla

Autor

Jan Kleslajan.klesla@lidovky.czČlánky
Premium

Bubeník z Mandrage: Víťa sebral odvahu, kterou nikdo z nás nenašel a rozsekl to

Matyáš Vorda | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Na bicí hraje od svých devíti let. V deseti s kamarádem Víťou Starým založil kapelu Mandrage, která se za devatenáct...

Premium

Android Auto a CarPlay v každém autě. Poradíme vám, jak na to

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Chcete používat oblíbenou navigační aplikaci na displeji v autě místo telefonu? Přečtěte si, jak to udělat a neutratit...

Premium

Leoš Mareš: Není to jen o talentu, ale o schopnosti si peníze udržet

Leoš Mareš by mohl získat titul syn roku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Krach, zhroucení, deprese, obavy o budoucnost a pátrání po smyslu vlastní existence. To jsou emoce, které v těchto...

Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško
Otestujte s námi kapky Co-Lactase. Díky nim nebude vašemu miminku bolet bříško

Pojďte s námi vyzkoušet enzymatické kapky Co-Lactase, které mohou pomoci vašemu miminku proti intoleranci laktózy a kojenecké kolice.