16. března 2011 16:28 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Držitelé dluhopisů Sazky si chtějí vymoci jejich okamžité zplacení

Generální ředitel Sazka Aleš Hušák  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Generální ředitel Sazka Aleš Hušák | foto: ČTK

PRAHA Držitelé většiny dluhopisů, za které loterijní firma Sazka postavila arénu v Praze-Libni, podnikají kroky, které mohou vést k okamžitému zpoplatnění dluhopisů. Cílem je získat zpět své peníze.

S odvoláním na dva zdroje, které mají velmi blízko k miliardářům Karlu Komárkovi, Radovanu Vítkovi i Petru Kellnerovi to dnes napsal server Aktuálně.cz. Sazka je od ledna v insolvenčním řízení.

Sazka přiznala na počátku týdne, že nemá peníze na vyplacení velkých výher ve Sportce a požádala předběžného insolvenčního správce Josefa Cupku o dočasné pozastavení provozování loterií. Cupka s tím nesouhlasí a soudí, že Sazka by měla sama na sebe podat dlužnický insolvenční návrh.

Komárek, Kellner a Vítek jsou nadpolovičními držiteli dluhopisů Sazky.

Právníci již sestavili informační dopis
Podle zdrojů Aktuálně.cz právníci v Londýně i na dalších místech už sestavili informační dopis. V něm Sazce oznamují, že využijí možnosti, kterou jim dluhopisová dokumentace dává.

Mluvčí Sazky Jan Tuna řekl serveru, že loterijní firma o tomto postupu věřitelů dosud neví. "Pokud se to stane, budeme se ale soudně bránit, protože v tuto chvíli platí, že Sazka má u dluhopisů splaceno vše, co splaceno být má," uvedl Tuna.

Sazce zbývá splatit přibližně 92 procent dluhopisů
Sazce dosud zbývá podle serveru z dluhopisů, které vydala, splatit přibližně 92 procent jejich původní hodnoty. Dluhopisy byly vydány na 215 milionů eur (zhruba 5,2 miliardy korun), po odečtení splacených osmi procent tedy zbývá necelých pět miliard korun.

Okamžité zpoplatnění dluhopisů, které nyní držitelé jejich většiny prosazují, neznamená, že Sazka bude muset hned v červenci, kdy přijde na řadu další splátka, vyplatit téměř pět miliard korun. Obří dluh by se přidal k těm, které přihlásili další věřitelé v průběhu insolvenčního řízení, uvedl server.

Poprvé se objevuje jméno Petra Kellnera
Aktuálně.cz rovněž upozornilo, že jméno nejbohatšího Čecha Petra Kellnera se mezi držiteli dluhopisů veřejně objevuje vůbec poprvé, přestože jím kontrolované firmy podle dřívějších informací skoupily dluhopisy již mnohem dříve. Kellnerova PPF nechce ovšem své aktivity kolem Sazky komentovat.

Petr Kellner

"Aktuální situaci Sazky sledujeme a pečlivě ji vyhodnocujeme; žádné další spekulace nekomentujeme," sdělil mluvčí PPF Alexej Bechtin.

Sazka čelí dvěma návrhům na insolvenční řízení. Jeden podala KKCG podnikatele Karla Komárka, druhý podnikatel Radovan Vítek, který tvrdí, že je největším věřitelem Sazky. Oba navrhovatelé se zároveň o Sazku ucházejí.

Třetím zájemcem jsou Penta a E-Invest.

Lidovky.cz, ČTK