4. prosince 2009 10:56 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dubaj chce být ve všem nejlepší, říká česká projektantka tamního metra

Helena Kolářová- žije a pracuje v Dubaji pro firmu Atkins  | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Helena Kolářová- žije a pracuje v Dubaji pro firmu Atkins | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA "Dubaj postihla normální realitní krize, jako celý svět," říká inženýrka Helena Kolářová (31), která pracovala na projektu dubajského metra. "Realita tu vypadá trochu jinak," říká v rozhovoru pro sobotní Lidové noviny.

Dubaj, součást Spojených arabských emirátů, přitom vystrašila před několika dny celý svět, když požádala o odklad splátek svých dluhů ve výši destítek miliard dolarů. Finančníci se báli, že strhne celý svět do nového kola finanční krize.

Více o Dubajské krizi čtěte ZDE

Jak se krize v Dubaji projevuje?
Ve skutečnosti, aspoň co jsem viděla, krize začala v říjnu 2008. Dubajci se teď brání tvrzení, která slyší z celého světa, že se něco začalo dít právě teď. Finanční a hypotéční krize proběhla na celém světě, není to nic neobvyklého. Skutečnost v Dubaji navíc není tak hrozná, jak si to tady představujeme.

Helena Kolářová- žije a pracuje v Dubaji pro firmu Atkins Co platy? Začali z Dubaje prchat cizinci?
Platy také začaly klesat, někde nejsou odměny a někde se propouští. Klesá počet stavebních projektů. Ale pořád jsou vyšší než před čtyřmi lety. Od října 2008 se dá pozorovat odliv zahraničních pracovníků. O desítky procent. Když třeba jedu do práce, vždycky jsem byla u semaforu jako páté auto. Teď jsem druhé, třetí. Vypadá to jako hloupost, ale když byl stabilní počet aut celá léta a pak se to změní, tak si toho všimnete.

Může se cizinec stát Dubajcem?
Ne, občanství se tu dá získat jen narozením a to po otci.Dubajci si snaží zachovat svoji identitu. Stát proto podporuje, aby se Dubajci ženili a vdávali mezi sebou. Manželka Dubajce, která je z ciziny, nedostane emirátské občanství. Po otci ale jejich děti mají plnoprávné občanství. Být plnoprávným emiráťanem má své finanční výhody, třeba i vyšší platy.

Celý rozhovor s  Helenou Kolářovou o životě v Dubaji  si přečtěte v sobotním vydání deníku

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!