3. prosince 2009 17:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dubaj se topí v dluzích, přesto kupuje část londýnského letiště

Letoun společnosti British Airways znovu může přistávat na letišti v Heathrow nedaleko Londýna. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Letoun společnosti British Airways znovu může přistávat na letišti v Heathrow nedaleko Londýna. | foto: ČTK

LONDÝN Společnost Dnata, kterou vlastní dubajská vláda, koupí některé ztrátové operace v oblasti pozemních a nákladních služeb na londýnském letišti Heathrow od firmy Go-Ahead Group. Zpráva přichází v době, kdy se hlavní investiční skupina dubajského emirátu Dubai World potýká s finančními problémy.

Go-Ahead uvedla, že prodá většinu svých služeb na letištích Heathrow a v Manchesteru firmě Dnata za 15 milionů liber (425,1 milionu Kč).

Firmu Dnata vlastní skupina Investment Corporation of Dubai. Té mimo jiné patří aerolinky Emirate a je aktivní v oblasti hliníkárenství a v infrastrukturních projektech. Investment Corporation patří s problémovou Dubai World ke dvěma největším státním firmám dubajského emirátu, podle analytiků jsou však její investice v pořádku, a nebude tak postižena problémy jako Dubai World.

Dnata již poskytuje pozemní služby na 17 letištích v Dubaji, Singapuru, Švýcarsku, Austrálii, Pákistánu, Číně a na Filipínách.

Go-Ahead dodala, že prodá své operace v oblasti pozemních služeb i na dalších 11 britských letištích, včetně londýnských letišť Luton a Gatwick či skotských letišť v Edinburghu a Glasgow. Tyto operace získá francouzská firma Servisair. Obě dohody mají být dokončené v lednu 2010, napsaly agentury AP a Reuters.

Konglomerát Dubai World minulý týden otřásl finančními trhy oznámením, že požádá o odložení splátek dluhů. Dubai World má závazky za téměř 60 miliard dolarů (1,03 bilionu Kč).

Lidovky.cz, ČTK