Pondělí 8. března 2021svátek má Gabriela 4 °C sněhové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dubaj už neví kudy kam: Nejvyšší budovu světa pojmenovala po svém věřiteli

Dominanta Dubaje a nejvyšší budova světa - Budrž Chalífa | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Dominanta Dubaje a nejvyšší budova světa - Budrž Chalífa | foto: Reuters

DUBAJ Nejvyšší stavba světa, kterou včera slavnostně otevřeli v Dubaji, byla přejmenována z Burdž Dubai na Burdž Chalífa. Mrakodrap má 200 pater a překonal jak doposud nejvyšší mrakodrap na světě, tchajwanský Taipei 101, tak i nejvyšší dílo lidských rukou, kterým je televizní stožár v severní Dakotě v USA.

Mrakodrap otevřel vládce Dubaje šejch Matktúm, který ho také přejmenoval na počest prezidenta Spojených arabských emirátů a vládce sousedního Abú Zabí Chalífy bin Zajda Nahajána.

Slavnostní otevření nejvyšší budovy světa.

Dubaj je stejně jako Abú Zabí součástí Spojených arabských emirátů. Dubaj ovšem na rozdíl od Abú Zabí má jen malé zásoby ropy a v současnosti je v hospodářské krizi. Její polostátní společnosti sdružené ve firmě Dubai World shánějí peníze na splácení dluhů. Na to jim půjčilo 25 miliard dolarů právě bohaté ropné Abú Zabí.

Výstavba mrakodrapu stála 1,5 miliardy dolarů (asi 27,4 miliardy korun). Mrakodrap má nejvýše položenou vyhlídkovou plošinu na světě (za jasného dne je z ní vidět přes 80 kilometrů daleko), nejvyšší výtah, nejvýše položené obydlené patro, bazén, restauraci a samozřejmě i mešitu.

Mrakodrap postavila firma Emaar Properties, která je z jedné třetiny vlastněna dubajským státem. Šéf společnosti Muhammad Alabbár uvedl, že více než devadesát procent nabízené plochy mrakodrapu už bylo prodáno. Na nákupu plochy uvnitř mrakodrapu už vydělali spekulanti, kteří koupili byty a kanceláře v ještě rozestavěné budově a pak je prodávali dál. Naopak ti, kteří si bydlení či prostory ponechali nebo je koupili od prostředníků, prodělali. Podle informací ČTK může být současná cena bytů poloviční oproti té, za jakou se prodávaly před rokem.

Panorama Dubaje s nejvyšší budovou světa mrakodrapem Burdž Dubaj.

Dubaj zasáhla hypoteční krize, která srazila ceny tamních nemovitostí na polovinu. Podle Muhammada Alabbára to ale firmu neohrozí. "Krize přicházejí a odcházejí. My stavíme pro příští léta. Musíme mít naději a optimismus," řekl během otevření mrakodrapu.

Randění pod rouškou. Reportérka absolvovala sedm pokusů o seznámení

Reportérka Julie Mahlerová | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium „Jestli si někoho nenajdeš, než ti bude třicet, nainstaluju ti seznamku,“ oznámila mi moje nejlepší kamarádka. Patřím...

Zavřené nezavřené restaurace. Jak vypadá zapovězený společenský život?

Rozhánění nelegální párty. Policie v lednu zasahovala na večírku v domě v... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Zaplněné stoly, skupinky lidí se sklenicemi vína a smích nesoucí se až na ulici. Nejde o výjev starý víc než rok, ale o...

Mord v hospodě U Dvou koček. Zloději odnesli cigarety, víno a ruce oběti

Rituální vražda v pražské hospodě U Dvou koček. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Okolo pouličních lamp tančily roje vloček. Sníh propůjčil pražským ulicím něžný a romantický vzhled. Jen jediné...

Advantage Consulting, s.r.o.
VEDOUCÍ ODDĚLENÍ TPV - AUTOMOTIVE (48 - 55.000 KČ)

Advantage Consulting, s.r.o.
Jihočeský kraj
nabízený plat: 48 000 - 55 000 Kč