Úterý 28. ledna 2020svátek má Otýlie 6 °C dešťové přeháňky Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Důkazy o předlužení Sazky jsou u soudu, podala je Vítkova Moranda

Podnikatel Radovan Vítek. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Podnikatel Radovan Vítek. | foto: Stanislav PeškaČTK

PRAHA Společnost Moranda podnikatele Radovana Vítka doplnila návrh na zahájení insolvenčního řízení s loterijní společností Sazka o skutečnosti údajně osvědčující úpadek Sazky ve formě předlužení. Vyplývá to z dokumentu dnes zveřejněného na serveru Justice.cz.

Moranda poukázala na to, že hodnota Sazka arény (nyní O2 arény), kterou navíc Sazka významnou měrou ani nevlastní, je účetně nadhodnocena. Sazka s tím však zásadně nesouhlasí, což je prý připravena prokázat u soudu.

Možnost řešení finančních problémů Sazky prodejem Sazka arény se podle Morandy nyní široce diskutuje ve sdělovacích prostředcích. Z posledních vyjádření dlužníka však navrhovatel vyrozuměl, že společnost Sazka je akcionářem Bestsportu, jež je vlastníkem Sazka arény, jen v zanedbatelném rozsahu. Proto se prý hodnota této haly nepromítá do jejího účetnictví.

Generální ředitel Sazky Aleš Hušák a předseda ČSTV Pavel Kořan na jednání senátního podvýboru

Podle Morandy z posledních vyjádření Sazky vyplývá, že základem jí udávaného majetku ve výši zhruba 15 miliard Kč není hodnota Sazka arény jako takové, potažmo ani hodnota společnosti Bestsport jakožto vlastníka Sazka arény, ale nominální souhrnná výše pohledávek Sazky za Bestsportem, která má činit asi devět miliard korun. Podle Morandy je však skutečná hodnota těchto pohledávek podstatně nižší než jejich nominální výše.

Vítek není majitelem Morandy

Moranda byla do obchodního rejstříku zapsána v říjnu 2007. Hlavním předmětem podnikání firmy sídlící v Praze je pronájem nemovitostí a zajišťování souvisejících služeb.

Podle obchodního rejstříku Vítek v orgánech firmy se základním kapitálem dva miliony korun nefiguruje a jediným akcionářem je Vítkova matka Milada Malá. Podle účetní uzávěrky za rok 2009 firma nemá žádné zaměstnance.

"Je zřejmé, že není v silách Bestsportu tyto pohledávky v plné výši uspokojit. Bestsport totiž nemá žádný jiný majetek než Sazka arénu, jejíž tržní hodnota je ale výrazně nižší než devět miliard," tvrdí Moranda.

Prodej Sazky za 2 miliardy

Moranda v dokumentu dále uvedla, že Sazka sama přiznává, že by Bestsport prodejem Sazka arény získala nejvýše dvě miliardy Kč.

"Pokud je tedy hodnota majetku Sazky podstatně založena na hodnotě pohledávek za společností Bestsport, které však nemohou být uhrazeny jinak než z výtěžku prodeje Sazka arény, logicky nemůže výše tohoto majetku činit Sazkou udávaných 15 miliard Kč, ale nejvýše osm miliard Kč. To pak ale nestačí k úhradě závazků Sazky v přiznané výši 11 miliard Kč," uvádí Moranda.

"V nezávislém tržním ocenění koncernu Sazka, které je přes 15,1 miliardy Kč, není aréna zahrnuta. Stejně tak většinu závazků tvoří závazky z vydaných dluhopisů, které byly vydány se splatností až v roce 2021," reagoval na tyto informace mluvčí Sazky Zdeněk Zikmund.

Vítek podal v pondělí insolvenční návrh

Vítek v pondělí podal u Městského soudu v Praze na Sazku insolvenční návrh a soud řízení téhož dne zveřejněním v insolvenčním rejstříku zahájil.

Sazka má problémy kvůli aréně

Sazka čelí problémům zejména kvůli vysokým splátkám za výstavbu pražské Sazka areny držitelům dluhopisů. Akcionáři jsou občanská sdružení, působící v tělovýchově a sportu.

Vítek skoupil pohledávky za Sazkou v hodnotě 1,5 miliardy korun, Sazka ale jeho pohledávky neuznává a tvrdí, že není v insolvenční situaci.

Předseda představenstva a šéf Sazky Aleš Hušák ale tvrdí, že loterijní firma není právně ani ekonomicky v insolvenční situaci a návrhu se bude bránit všemi právními prostředky. Dodal, že podání návrhu nebude mít vliv na činnost společnosti.

,
Premium

Ležela u nohou vraha, čekala smrt a modlila se. Přežila, ale trpí

Ekaterina Garbova - střelba ve Fakultní nemocnici v Ostravě Porubě | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Ekaterina Garbova přežila. Vrahovy výstřely ji naštěstí minuly. Odnesla si však zranění z toho, jak po ní lidé v panice...

Premium

Když je šampionka v­ sedmnácti vyhořelá. Ze závodů ji „vyhnaly“ děti?

Alina Zagitovová při listopadovém závodu v Japonsku. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Aktuální olympijská vítězka i mistryně světa Alina Zagitovová oznámila v prosinci v pouhých 17 letech přerušení závodní...

Premium

Koho čeká láska a koho rozchod. Jaký bude rok 2020 ve vztazích?

S muži je to někdy náročné, ale díky nim je ten život o něco zajímavější. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Člověk je společenský tvor a je v životě spokojený podle toho, jak se mu daří ve vztazích s druhými lidmi. Potřebuje...

Prodej - byt č. 1
Prodej - byt č. 1

Na Poříčí, Liberec - Liberec II-Nové Město
3 899 000 Kč