22. srpna 2013 11:31 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Důl Paskov čeká zavření. Bakalova NWR řeší, co s tisíci horníky

Majitel NWR Zdeněk Bakala (vprav) v dole Paskov. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Majitel NWR Zdeněk Bakala (vprav) v dole Paskov. | foto: ČTK

PRAHA Provoz dolu Paskov na Frýdecko-Místecku je dlouhodobě neudržitelný. V provozu ale bude nejméně do konce roku 2014, oznámil finanční ředitel společnosti New World Resources Marek Jelínek. Firma zvažuje uzavření dolu, kde pracuje zhruba 3000 lidí, jeho provoz je příliš nákladný.

NWR, která prostřednictvím společnosti OKD důl vlastní, měla v prvním pololetí čistou ztrátu 395,7 milionu eur (10,2 miliardy korun). Kvůli slabým hospodářským výsledkům už firma oznámila, že se chystá prodat českou koksovnu OKK. O jejím prodeji se stále jedná.

Špatné výsledky

New World Resources, která má sídlo v Amsterodamu, je přední těžební firmou ve střední Evropě a jednou z největších průmyslových skupin v Česku. Patří jí mimo jiné černouhelná společnost OKD.

Tržby společnosti v pololetí činily 493 milionů eur a byly o 29 procent nižší než ve stejném období loňského roku. Provozní ztráta před zdaněním a odpisy (EBITDA) dosáhla 40 milionů eur, loni NWR měla zisk EBITDA 158 milionů eur.

NWR patří firmě BXR, která má v těžební společnosti téměř dvoutřetinový podíl. Ve skupině BXR má zhruba poloviční podíl český miliardář Zdeněk Bakala.

Těžební společnost miliardáře Zdeňka Bakaly nyní také uvedla, že podle jejích zátěžových testů není udržitelné pokračování provozu dolu Paskov.

"Vzhledem k tomu, že prodej Paskova se nyní zdá nepravděpodobný, hodnotíme nyní další možnosti, včetně možného dočasného nebo trvalého uzavření dolu. Žádné konečné rozhodnutí zatím nepadlo," uvedla NWR v pololetní zprávě.

"Problém dolu Paskov je v tom, že jeho nákladovost je zhruba dvojnásobná oproti průměru celého OKD. A při dnešních cenách je jeho provoz neudržitelný, to je prostě fakt. A zároveň náš předpoklad je, že se ceny uhlí dramatickým způsobem nezvýší v dohledné době," uvedl finanční ředitel Marek Jelínek. Průměrné náklady na těžbu jedné tuny uhlí jsou ve skupině NWR 84 eur.

Prodej Paskova se nyní zdá nepravděpodobný. Firma proto zvažuje, že by dočasně nebo trvale ukončila jeho provoz, k žádnému rozhodnutí ale zatím nedospěla. "I když vezmete ten nejhorší možný scénář, kdy se Paskov skutečně zavírá a přestává existovat, tak k takovému kroku nedojde dřív než zhruba na konci roku 2014," řekl Jelínek.

ČTĚTE TAKÉ:

"Uvědomujeme si závažnost té situace jak pro zaměstnance, tak pro celý moravskoslezský region, takže tuto záležitost řešíme," dodal. Firma se podle něj zabývá mimo jiné možnostmi uplatnění zaměstnanců z Paskova v jiných provozech.

Bude se propouštět

Jednání o prodeji či konci fungování některých provozů NWR jsou součástí už dříve oznámené strategie, která má vést k ozdravění společnosti. NWR v pololetní zprávě uvedla, že za prvních šest měsíců roku přijala opatření k úspoře 60 milionů eur.

Jejich součástí bylo snížení nákladů na zaměstnance o osm milionů eur. Ve druhém pololetí chce firma zaměstnanecké náklady snížit o dalších sedm milionů eur a o podmínkách jedná s odbory. NWR také uvedla, že snižuje počet administrativních zaměstnanců ve vedení OKD. Potrvdila dřívější oznámení, že by podnik mělo opustit 250 lidí.

mevMartin Nevyhoštěný, ČTK