18. prosince 2009 14:04 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Důsledek plynové krize: RWE dostane miliardu z Evropy na další zásobníky

Plynová zásobárna společnosti RWE | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Plynová zásobárna společnosti RWE | foto: Lidové noviny

BRUSEL Společnost RWE Transgas získá z Evropské unie více než 900 milionů korun na stavbu nových plynových zásobníků v Česku. Moravské naftové doly, které se o peníze rovněž ucházely, zůstanou jako náhradník pro případ, že by se vybraný projekt neuskutečnil. Rozhodnutí by měla v příštích dnech oznámit Evropská komise, ČTK to dnes řekl důvěryhodný zdroj.

Peníze jsou součástí mimořádných výdajů ve výši zhruba čtyř miliard eur (zhruba 104 miliard korun), které Evropská unie letos schválila na vybudování nové energetické infrastruktury. Potřeba většího propojení energetických sítí v EU se naplno projevila při přerušení dodávek plynu z Ruska přes Ukrajinu na přelomu loňského a letošního roku. Některé členské státy, především Slovensko a Bulharsko, se ocitly prakticky bez plynu, což silně zasáhlo jejich ekonomiky i obyvatele.

EU z celkové částky Česku přidělila právě 35 milionů eur, tedy více než 900 milionů korun, na stav dalších plynových zásobníků, které mají posílit soběstačnost ČR během případného opakování plynové krize. Za hlavního kandidáta na zisk evropské dotace byla přitom od začátku považována právě společnost RWE Transgas, se svým projektem se však přihlásily i Moravské naftové doly.

RWE Transgas měla připraveny projekty na rozšíření zásobníků na jižní a severní Moravě. V příštích dvou letech chce společnost podle svých dřívějších vyjádření do těchto projektů investovat až sedm miliard korun, což navýší kapacitu zásobníků firmy o třetinu.

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!