28. ledna 2011 19:43 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Důsledky nepokojů v Egyptě: cena ropy prudce roste

Barely ropy - ilustrační foto | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Barely ropy - ilustrační foto | foto: Shutterstock

LONDÝN/NEW YORK Ceny ropy v podvečer reagovaly na eskalaci nepokojů v Egyptě a prudce zrychlily růst. Severomořská ropa Brent se dostala těsně pod 100 dolarů za barel a americká WTI pod 90 dolarů. Ropa tak výrazně zvýšila zisky dosažené díky odpoledním údajům o zrychlení růstu americké ekonomiky a posílení spotřebních výdajů.

Cena Brentu se vyšplhala až na 99,74 dolaru za barel a překonala letošní maximum za 27 měsíců z poloviny měsíce. WTI posílila až o čtyři dolary na 89,73 dolaru. Objem obchodování po zprávách z Egypta prudce vzrostl. Na jiných trzích klesaly akcie a rostly kurzy bezpečných měn jako japonský jen a dolar.

Zprávy z Egypta i informace o obdobných nepokojích v Jemenu přiměly investory na ropném trhu zpětnými nákupy likvidovat krátké pozice, v nichž se spekuluje na krátkodobý pokles cen. "Rostou obavy ze situace v Egyptě a Jemenu a lidé mají strach, aby nešli do víkendu v krátkých pozicích," řekl analytik Phil Flynn z chicagské firmy PFGBest Research.

ČTĚTE VÍCE:

Ropu předtím posilovaly údaje z americké ekonomiky. Ta zrychlila na konci roku růst na 3,2 procenta ze 2,6 procenta ve třetím čtvrtletí a za celý rok vzrostla o 2,9 procenta, nejrychleji od roku 2005. Čtvrtletní růst byl sice mírně slabší, než se čekalo, příjemně však překvapil nejvyšší nárůst spotřebních výdajů za čtyři roky i silný export.

"Spotřeba v USA dopadla lépe, než se čekalo, a to je nepochybně pro poptávku po ropě pozitivní," řekl Carsten Fritsch, komoditní analytik německé Commerzbank.

WTI v posledních měsících proti Brentu srážel nepřesvědčivý výkon americké ekonomiky a vysoké zásoby na americkém trhu. V pátek dopoledne přirážka Brentu vůči WTI vystoupila až nad 12 dolarů, nejvýše od počátku roku 2009. Ceny ropy v dolarech za barel (asi 159 litrů) v 19:59 SEČ: burza typ kontrakt aktuální cena předchozí závěr Londýn - ICE Brent březen 99,47 97,39 New York - Nymex WTI březen 89,23 85,64 hp jw

ČTK

Akční letáky
Akční letáky

Všechny akční letáky na jednom místě!