Sobota 28. listopadu 2020svátek má René 3 °C oblačno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Důvěra sázejících dramaticky klesla. Sazka vybírá z loterií jen třetinu

sazka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy sazka | foto: Peška Stanislav ČTK

PRAHA Ministerstvo financí zahájilo kontrolu ve společnosti Sazka, která rozhodne o případném odebrání licence. Impulzem bylo oznámení loterijní firmy o dočasném zastavení výplaty výher.

"Již proběhla první schůzka a Sazka je s úředníky finančního úřadu v kontaktu," potvrzuje mluvčí Sazky Jan Tuna.

"Jde o kontrolu z pohledu loterijního zákona, nebudeme zkoumat hospodaření firmy," řekl LN ředitel státního dozoru nad sázkovými hrami a loteriemi Karel Korynta, který včera ráno podal žádost o provedení kontroly na Finanční úřad pro Prahu 1.

Více o Sazce:


Kontrola se podle něj zaměří zejména na zákonem stanovené povinné odvody, tedy odvody na správní a místní poplatky včetně odvodů na státní dozor a veřejně prospěšné účely, a případnou existenci nevyplacených výher.

Hodnota firmy klesla
"Zdá se, že tyto věci nemají v pořádku," konstatuje Korynta s tím, že během příštího týdne by mohly být známy výsledky. V případě pochybení na straně Sazky bude dalším postupem zahájení správního řízení.

Grafika Sazka

Sazka v pondělí požádala předběžného insolvenčního správce Josefa Cupku o dočasné pozastavení provozování loterií. S tím Cupka nesouhlasí a nelíbí se mu ani případné odebrání licence. "Byl bych raději, kdyby k odebrání licence nedošlo, protože chceme pokračovat v činnosti. Nejschůdnější řešení situace vidím v reorganizaci," řekl Cupka LN.

Podle Cupky však už hodnota společnosti klesla a důvěra lidí v Sazku je po posledních událostech minimální. "Ještě by se dalo něco dělat, ale ne když bude soudní jednání o insolvenčním návrhu na Sazku až koncem dubna. Budu se snažit to uspíšit, ale záleží na soudu," říká.

Propad sázek o 60 procent
Ztrátu důvěry v loterie Sazky potvrzuje i Marek Herman, výkonný ředitel asociace provozovatelů kurzových sázek (APKURS). "Podle mých informací zevnitř Sazky se počet přijatých sázek propadl o dvě třetiny," řekl LN Herman. Sázející podle něj nyní vyčkávají, zda Sazka opět začne vyplácet výhry.

"Všechno, co se teď děje, je jen důsledek toho, že nemají peníze. Aleš Hušák zjevně vyhlásil strategii po mně potopa," komentuje situaci největší věřitel Sazky Radovan Vítek, který insolvenční návrh na firmu podal. I Cupka si myslí, že na výplatu Sazka skutečně nemá. Na výhry se ze zákona musí použít polovina z toho, co se vybere od sázkařů. "Peníze se od sázkařů vybraly, ale použily se na něco jiného, než měly," konstatuje insolvenční správce.

O tom, že se s majetkem v Sazce nezacházelo v souladu se zákonem, je přesvědčen i ministr financí Miroslav Kalousek. Je prý odhodlán hnát "k odpovědnosti" šéfy ČSTV, tedy největšího akcionáře Sazky.

V souvislosti s údajným tunelováním Sazky bylo včera na Státní zastupitelství pro Prahu 1 podáno trestní oznámení. Předseda strany občanské sebeobrany Bohumil Vejtasa, který je podal, tvrdí, že byla způsobena škoda ve výši deset miliard korun.

Jak vyležet ‚lehký covid‘. Praktičtí lékaři radí, jak na samoléčbu

Měření teploty u vstupu do pardubické nemocnice. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Tak jako jiné virózy i obávaný covid-19, pokud zaútočí jen v mírné či střední síle, se musí doma prostě a jednoduše...

Shromáždění vlastníků jsou kvůli pandemii v ohrožení. Právník radí, co dělat

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Vyhlášení nouzového stavu komplikuje situaci společenstvím vlastníků bytových jednotek. Do konce roku musí totiž výbory...

Proč jejich opatření fungují? Němci neztrácejí čas malichernými diskusemi

Německý virolog Christian Drosten | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Premium Německo má novou mediální hvězdu. A není to fotbalista ani modelka. Je to Christian Drosten. Virolog, který drží...

Akční letáky
Akční letáky

Prohlédněte si akční letáky všech obchodů hezky na jednom místě!