24. listopadu 2010 9:39 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Důvěra ve schopnost Irska platit pohledávky upadá, spolu s ratingem

Irská krajina | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Irská krajina | foto: Reprofoto

PRAHA/DUBLIN Mezinárodní ratingová agentura Standard & Poor's Ratings Services snížila rating dlouhodobých závazků Irska na stupeň A, zatímco dosud hodnotila závazky země známkou AA minus.

Rating krátkodobých závazků agentura snížila na stupeň A-1 z dosavadního stupně A-1 plus. Oba ratingy agentura zařadila do režimu pozorování s negativním výhledem.

Beze změn na stupni AAA zatím agentura nechává hodnocení transferů a konvertibility. Na tomto stupni jsou ale automaticky zařazeny všechny země eurozóny.

"Nižší rating odráží náš názor, že irská vláda bude muset na svá bedra vzít další náklady spojené s dalším pumpováním kapitálu do problematického bankovního systému Irska," vysvětlil krok ratingové agentury její analytik Frank Gill.

Standard and Poor´s logo

"Očekáváme, že vláda bude mít přístup ke společnému úvěrovému programu Evropské unie a Mezinárodního měnového fondu," dodal.

Žádný státní subjekt nemívá vyšší rating než stát

Snížení hlavního ratingu Irska ovlivňuje všechny instituce, jejichž hodnocení je odvozeno od hodnocení země. Žádný státní subjekt v zemi nemívá vyšší rating než země, kde působí.

Adekvátně se tedy snižuje rating Národního úřadu pro správu aktiv (NAMA), stejně jako rating nezajištěných dluhopisů irských bank, za které ručí vláda.

Vláda chce většinový podíl v Bank of Ireland

Část z finanční pomoci by chtěla irská vláda využít na převzetí většinového podílu v Bank of Ireland. Napsal to dnes ekonomický list Financial Times (FT), který se odvolává na zdroje z vlády. Úplnému zestátnění banky se ale prý chce kabinet vyhnout. Ministerstvo financí ani banka informace zatím nekomentovaly.

Irsko v neděli požádalo eurozónu a Mezinárodní měnový fond o zahraniční pomoc. Ta byla zemi ještě týž den přislíbena, její výše ale bude teprve stanovena.

Objem pomoci je spekulativní, mluví se o 80-90 miliardách eur

"Zaznamenal jsem už různé spekulace. Jsou to ale jen spekulace," podotkl mluvčí ministerstva financí Eoin Dorgan.

"Technické týmy se stále snaží určit, jak velká ta pomoc bude. My předpokládáme, že jednání zaberou ještě pár týdnů, začalo se teprve v pondělí," dodal.

Nejčastěji se hovoří o částce v pásmu 80 až 90 miliard eur (až 2,2 bilionu Kč).

Dnes vláda v parlamentu představí návrh úsporných opatření pro příští čtyři roky.

Lidovky.cz, ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?