27. března 2009 9:38 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Důvěra ve Slovensko spadla na minimum

Ukazatel důvěry ve slovenskou ekonomiku klesl sedmým měsícem v řadě. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ukazatel důvěry ve slovenskou ekonomiku klesl sedmým měsícem v řadě. | foto: Jan KollerČTK

BRATISLAVA Důvěra slovenských podniků a spotřebitelů v ekonomiku v březnu prohloubila dosavadní historické minimum. Ukazatel důvěry klesl sedmým měsícem v řadě a spadl na 73,1 procentního bodu, zatímco v únoru byl na 76,5 bodu. Březnový výsledek ovlivnilo oslabení důvěry ve všech sledovaných složkách s výjimkou nálady spotřebitelů, uvedl dnes tamní statistický úřad.

Řada slovenských podniků musela kvůli hospodářské krizi snížit výrobu a zaměstnanost.

Ve srovnání s třetím měsícem loňského roku byla důvěra slabší o 26,9 bodu, proti dlouhodobému průměru se snížila o 27,3 bodu. S výjimkou srpna se ukazatel zhoršoval nepřetržitě od loňského dubna.

Důvěra v průmyslu, která má v ukazateli největší váhu, se v březnu zhoršila o tři body na minus 25 bodů. Nálada v průmyslu klesla v důsledku růstu zásob výrobků a mírného poklesu poptávky.

Ve stavebnictví důvěra v březnu spadla na minus 36 bodů z únorových minus 28 bodů, což je zpřesněný údaj. Stejně jako v únoru důvěru ovlivnil pokles poptávky po stavební produkci a také očekávané snížení zaměstnanosti.

Nálada spotřebitelů se v březnu přestala zhoršovat a nepatrně vzrostla. Růst činil jeden bod na minus 46,2 bodu. V maloobchodě důvěra klesla o 17 bodů na historické minimum minus 22,7 bodu. Indikátor důvěry ve službách se propadl o 11,7 bodu na minus 12,7 bodu.

ČTK