Čtvrtek 28. března 2024, svátek má Soňa
130 let

Lidovky.cz

'Důvěru euru vrátí jen Spojené státy evropské'

Ekonomika

  7:00
Politici považují poslední summit EU za osudové rozhodnutí, které může vrátit do eurozóny důvěru. Investoři jsou zklamaní, říká hlavní měnový stratég banky Morgan Stanley. Za silnými slovy je prý jen prázdný pokus o dozor nad rozpočty. Tlak na ohrožené země bude dál pokračovat.

Německá kancléřka Angela Merkelová a prezident EU Herman Van Rompuy na summit Evropské unie. foto: Reuters

LN Kdo může současnou krizi eura zaplatit?

Všeobecně se čeká, že to zaplatí hlavně Němci. Pro Německo to znamená zásadní politické změny. Pokud se začne tvořit skutečná rozpočtová unie, nejen rozpočtová svěrací kazajka, na jakou založil včerejší summit, ale skutečné přesuny peněz ze severu na jih, Berlín se vzdává rozpočtové suverenity. Předává ji do Bruselu. Tam posílá peníze, které se obratem odesílají na jih. Současná politická garnitura se snaží vytvářet dojem, že na to nejsou potřeba žádné ústavní změny. Omyl. Jsou potřeba zcela zásadní změny německé ústavy. Ty potřebujete v Německu schválit v referendu. Když dáte v plebiscitu otázku: „Jste pro rozpočtovou unii, ptáte se: chcete platit italské dluhy?“ – jakou asi dostanete odpověď? Získat veřejnou podporu pro rozpočtovou unii je v podstatě nemožné. Debata o budoucnosti eurozóny se musí dostat od dluhů k politice. Musíme začít přemýšlet o Spojených státech evropských. Musíme vytvořit politickou unii. Když ji lidé přijmou, bude rozpočtová unie její přirozenou součástí, proti níž už se nikdo nebouří. Stejně jako jí je dnes ve Spojených státech.

LN Finanční trhy tlačí na vznik Spojených států evropských?

Investoři zůstanou velmi skeptičtí a nervózní do chvíle, než uvidí jasnou cestu k politické unii. Do té doby se klid a důvěra nevrátí.

Kdo je Hans Redeker

Německý ekonom, hlavní měnový stratég americké banky Morgan Stanley. Do letošního června pracoval deset let na stejné pozici ve francouzské BNP Paribas, která dnes v krizi patří eura k nejohroženějším finančním domům v Evropě. Masivně investovala do dluhopisů zemí jižního křídla měnové unie. Do roku 2000 byl hlavním ekonomem pro evropské měnové záležitosti v Chase Manhattan v Londýně.

Vystudoval ekonomii na George August University v německém Goettingenu. Po celou profesionální kariéru se specializuje na měnové záležitosti. Pravidelně publikuje v denících Financial Times, Wall Street Journal, Die Welt a komentuje ekonomiku pro Bloomberg, BBC, CNN a CNBC.

Hans Redeker

 

Celý rozsáhlý rozhovor Hansem Redekerem najdete ve víkendovém vydání Lidových novin