23. dubna 2011 21:12 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dva akcionáři Sazky na ni podali trestní oznámení

Sazka | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Sazka | foto: Jindřich Mynařík, Lidové noviny

PRAHA Dva akcionáři loterijní společnosti Sazka Autoklub a Sdružení technických sportů na ni podali trestní oznámení. Obě organizace tvrdí, že z firem, které ovládají pražskou O2 arenu, bylo tento měsíc nezákonně neznámo kam vyvedeno 75 milionů korun. Policie chce kauzu začít vyšetřovat příští týden, hodlá si vyžádat všechny písemné materiály a obeslat první svědky, uvedla Nova.

Informovala o tom v sobotu televize Nova. Obě organizace, které oznámení podaly, tvrdí, že peníze byly vyvedeny z občanského sdružení Zelený ostrov, které založili akcionáři Sazky a jež ovládá O2 arenu, do firmy Bestsport, která arenu provozuje. Transakce proběhla na základě vydání směnky.

Čtěte také:

Hušák vinu popírá
Podle autorů trestního oznámení není jasné, co se s penězi stalo. Šéfové obou sportovních svazů ale v oznámení naznačují, že za celou transakcí stál šéf Sazky Aleš Hušák, který je i ve vedení Bestsportu.

"Na hlouposti a nesmyslná tvrzení obvykle neodpovídáme. Z vyjádření obou pánů zoufale čiší snaha udělat z naprosto standardní operace trestný čin. Pánové by si měli pečlivě prostudovat, co schvalovaly valné hromady občanského sdružení Zelený ostrov a akciové společnosti Bestsport," reagoval Hušák.

Nova informovala, že směnka byla vydána na základě rozhodnutí členů výkonné rady Zeleného ostrova Jana Ulrycha a Jana Boháče. Ulrych Nově řekl, že o věci nic neví, a dále s Boháčem odmítli záležitost podrobně komentovat.

Rozhodovat může jen valná hromada
"Ti, kteří tuto směnku podepsali bez vědomí pléna Zeleného ostrova, se dopustili trestného činu," řekl šéf Autoklubu Roman Ječmínek. Předseda Sdružení technických sportů Zdeněk Ertl dodal, že porušili povinnosti při správě cizího majetku. Podle trestního oznámení může o vydání podobné směnky rozhodnout jen valná hromada, a nikoli zmínění členové rady, uvedla Nova.

"Mohu potvrdit, že takový podnět jsme obdrželi, tento podnět byl již

Krize Sazky

Sazka je od ledna v insolvenčním řízení. Do úpadku poslal Sazku Městský soud v Praze 29. března kvůli problémům se splácením výstavby O2 areny.

Soud způsob řešení situace Sazky dosud nestanovil, zatím se předpokládá, že povolí reorganizaci. Společnost by tak nadále fungovala podle soudem schváleného plánu, na jehož vypracování se obvykle podílejí věřitelé, dlužník a insolvenční správce. Většinovými držiteli dluhopisů jsou společnosti kontrolované investičními skupinami PPF a KKCG.

 přidělen konkrétnímu státnímu zástupci," řekla Nově k trestnímu oznámení mluvčí vrchního státního zastupitelství Irena Válová.

Již dříve podala na Sazku trestní oznámení společnost Moranda podnikatele Radovana Vítka. Viní ji z podvodu ve stadiu pokusu a zkreslování údajů o stavu hospodaření. Moranda má za Sazkou pohledávku ve výši 421,8 milionu korun, kterou jí postoupila Komerční banka.

Podání trestního oznámení zvažuje rovněž Ústřední automotoklub ČR, který je největším svazem Sdružení sportovních svazů, tedy minoritního akcionáře Sazky. Konkrétně by šlo o trestný čin porušení povinností při správě cizího majetku, ke kterému mohlo dojít ze strany statutárních zástupců loterijní firmy.

ČTK

NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?
NÁZORY: Jaké léky pro děti vzít na dovolenou?

Jaké léky s sebou berete na dovolenou pro děti?