Sobota 28. března 2020svátek má Soňa 15 °C skoro jasno Předplatné LN
Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dva německé řetězce stáhly z prodeje české králičí maso

Ilustrační foto. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Ilustrační foto. | foto: Reprofoto

BERLÍN/PRAHA Německé obchodní řetězce Real a Edeka stáhly z prodeje králičí maso, které do Německa dodávala společnost Rabbit Trhový Štěpánov. Obchody své rozhodnutí vysvětlily údajně nevyhovujícím prostředím, ve kterém jsou zvířata chována.

 

Informoval o tom dnes server Aktuálně.cz.Firma se hájí tím, že vlastní certifikát opravňující k dodávkám na německý trh, nesrovnalosti prý nenašla ani Krajská veterinární správa. Podnik se chce bránit právními kroky.

"Králičí maso v řetězcích Real a Edeka pochází z velkochovů v České republice a Itálii. Ačkoli je maso označeno certifikátem GGE, králíci jsou v tamních velkochovech týráni pobytem v nevyhovujícím prostoru," uvedla německá televize, jejíž reportáž rozhodnutí německých řetězců předcházela.

Audit potvrdil vyhovující podmínky pro chov
Důkazy o údajně nevyhovujících velkochovech získala od ochránců zvířat. Certifikát GGE, umožňující firmě dodávat výrobky na tamější trh, přitom česká společnost získala v září 2009. "Německé řetězce naše maso stáhly z prodeje, protože chtěly zabránit negativní reklamní kampani. My však neděláme nic nezákonného. Chováme králíky tak, jako se chovají všude," řekl František Matula ze společnosti Rabbit.

"Minulý týden u nás proběhl audit, který potvrdil, že je vše v pořádku. Ani Krajská veterinární správa v Plzni proti nám nevznáší žádné námitky," poznamenal Matula. "Budeme se bránit právními kroky," dodal.

Rabbit: Fotografie z chovu nejsou od nás
Chov králíků v klecích zákonem zakázaný není. První zemí, která se k tomuto kroku odhodlala, je Rakousko. Tamější majitelé králičích velkochovů musí klece odstranit nejpozději do roku 2012, uvedl server Aktuálně.cz.

Organizace Vier Pfoten podle Matuly proti klecovým chovům zvířat bojuje již několik let. "Bohužel předložila fotografie, o kterých nelze říct, zda skutečně pocházejí z našeho podniku. Nikdo z této organizace k nám oficiálně nikdy nepřišel," řekl Aktuálně.cz.

Rabbit Trhový Štěpánov se téměř dvacet let věnuje chovu, zpracování a distribuci vepřového, hovězího, drůbežího, králičího masa a vajec. Prodej vedle exportu a prodeje v supermarketech pomáhá zajišťovat také vlastní maloobchodní síť 120 prodejen.

,
Premium

Která auta jsou skutečně bezpečná? Crash testy versus realita

Folksam je na trhu od roku 1908 a patří k největším švédským pojišťovnám. Od... | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Setkáváme se s názory, že auta jsou navrhována tak, aby dosáhla dobrých výsledků v nárazových testech. Díky Folksamu...

Premium

Trend u rozvodů: čím dál více dětí končí ve střídavé péči

ilustrační snímek | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Neustálé pendlování mezi dvěma domácnostmi dětem škodí, varují odborníci. Ve střídavé péči je v Česku stále více dětí....

Premium

Když je střílečka povinná. Hraju hry a platí mě za to, říká člen týmu Brute

Filip Dolenský, profesionální hráč počítačových her | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy

Má k dispozici fitness trenéra, mentálního kouče, psychologa a ve škole individuální studijní plán. Tedy servis...

J. Koťátková zde... 13:54 26.6.2010

Advantage Consulting, s.r.o.
KONSTRUKTÉR Praha - Východ

Advantage Consulting, s.r.o.
Středočeský kraj
nabízený plat: 35 000 - 45 000 Kč

Najdete na Lidovky.cz