15. července 2014 15:32 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dvě pětiny firem nestihly povinné změny základních listin

Budova Hospodářské komory České republiky. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Budova Hospodářské komory České republiky. | foto: Wikimedia.orgReprofoto

Praha  Téměř dvě pětiny obchodních korporací nestihly do konce června provést povinné změny základních listin. Na dvě třetiny z těchto firem jako hlavní důvod uvedlo nedostatek informací. Vyplývá to z průzkumu, který uskutečnila Hospodářská komora v prvním červencovém týdnu mezi 630 členskými firmami.

Půlroční lhůta, během které měly obchodní firmy revidovat své společenské smlouvy, skončila koncem června. Pokud obchodní korporace ve stanovené lhůtě své společenské smlouvy zákonu nepřizpůsobí, rejstříkový soud je ke splnění této povinnosti ještě bez jakékoli sankce vyzve a stanoví jim přiměřenou dodatečnou lhůtu. Ačkoli zákon s nedodržením dodatečné lhůty nespojuje žádnou sankci, může příslušnou obchodní korporaci zrušit a nařídit její likvidaci.

Hospodářská komora považuje za vhodné řešení problému změnu zákonné lhůty pro přizpůsobení zakladatelských dokumentů na pět let. Prezident komory Vladimír Dlouhý dojednal s ministryní spravedlnosti Helenou Válkovou (ANO) alespoň to, že soudy nebudou v nejbližších měsících trestat firmy, které nestihnou revizi smluv vyžadovanou novým občanským zákoníkem.

Lidovky.cz, ČTK