7. července 2015 10:36 Lidovky.cz > Byznys > Firmy a trhy

Dvě třetiny výrobců hraček neprošly kontrolou. Většinou chybně označili zboží

Robot Robi jr. | na serveru Lidovky.cz | aktuální zprávy Robot Robi jr. | foto: Reuters

PRAHA Česká obchodní inspekce (ČOI) udělila v 1. čtvrtletí prodejcům, dovozcům a distributorům hraček pokuty ve výši 1,06 milionu korun. Nejčastějším prohřeškem bylo chybějící označení prodávaného zboží. Od ledna do března provedli inspektoři ČOI celkem 264 kontrol jak ve specializovaných prodejnách, tak i v provozovnách, kde byly hračky jen jedním z několik různých druhů prodávaných výrobků.

Nedostatky byly zjištěny při 177 z nich (67 procent). Na základě zjištěných nedostatků inspekce zakázala další prodej téměř čtyř tisíc hraček v celkové prodejní hodnotě zhruba 230 tisíc korun.

Další prodej byl zakázán například u hraček, kterým chyběly identifikační údaje o výrobci nebo dovozci, bezpečnostní informace v českém jazyce nebo označení věkové kategorie, pro kterou je výrobek určen.

Další kontroly budou následovat

Inspekce upozorňuje na vysoké procento závad u prodeje hraček trvale. Za loňský rok uložila ČOI prodejcům, dovozcům a distributorům hraček pokuty 6,7 milionu korun. Podle ústředního ředitele ČOI Mojmíra Bezecného se chce inspekce na kontroly zboží pro nejmenší soustředit i nadále. „V dalším období zaměříme kontroly hlavně na dovozce hraček ze třetích zemí, kteří mají z velké části podíl na závadných výrobcích, nesplňujících bezpečnostní standardy a požadavky příslušných právních předpisů,“ uvedl Bezecný.

V Česku je zhruba 230 výrobců hraček, podíl českých hraček na trhu se pohybuje mezi sedmi a deseti procenty. Výroba hraček v českých firmách v roce 2013 dosáhla 2,2 miliardy korun. Kromě toho v tuzemsku mají závody čtyři velcí zahraniční výrobci s roční výrobou v objemu pět a půl miliardy korun - LEGO, Simba, Playmobil a Ravensburger.

ČTK